Britové: Zbraně už asi nenajdeme

  • 78
Britská vláda během souboje s BBC o hodnověrnost tvrzení o existenci iráckých zbraní hromadného ničení nyní změnila slovník a najednou připouští, že údajné arzenály možná nebudou nalezeny. BBC citovala vládní zdroje, jež řekly, že zbraně mohly být před válkou zničeny.

Anebo byly tak důkladně ukryty, že je není možné najít. Je to mnohem vágnější, a tedy pružnější postoj než tvrzení, že zbraně určitě existují a budou nalezeny.

Téměř identickou obranu zvolili před časem Američané, když s argumentem o zničení zásob biologických a chemických zbraní ještě před válkou přišel ministr obrany Donald Rumsfeld.

Obě vlády v podstatě chtějí, aby svět nyní věřil, že smrtící Saddámovy arzenály existovaly, ale aby se současně smířil s tím, že je nikdy nespatří na vlastní oči. BBC oznámila, že několik "velmi vysoce postavených vládních činitelů" v podstatě vyloučilo, že by zbraně mohly být ještě nalezeny.

Proti tomu se však ohradil britský premiér Tony Blair. "Je absolutně přesvědčen, že najdeme důkazy nejen o zbraních hromadného ničení, ale také konkrétní důkazy o zbrojních programech," řekl o Blairovi jeho mluvčí.

V reakci na nejmenované vysoce postavené vládní zdroje opáčil, že pouze Blair je jediným autentickým hlasem celé britské vlády. Blairova vehemence, s níž obhajuje přítomnost zbraní hromadného ničení v Iráku, je pochopitelná.

Britský parlament v podstatě schválil vstup země do války proti Saddámu Husajnovi proto, že přijal Blairovo přesvědčení, že Irák je kvůli vlastnictví biologických a chemických zbraní přímou hrozbou.

Experti však britskému kabinetu dále ztížili cestu do obranných pozic. Odborníci v britských médiích vznesli logickou připomínku, že pokud byly zbraně skutečně zničeny před válkou, musely by po tom zbýt nějaké stopy či záznamy.

Spojenci tedy potřebují najít důkaz nejen o tom, že zbraně hromadného ničení v Iráku existují či existovaly, ale případně i o tom, že už neexistují. Vývoj podle expertů stále více nasvědčuje tomu, že spojenci zvolili pro válku argument, který se nyní obrací proti nim.

Politolog Daniel Neep citovaný BBC řekl: "Britská vláda použila pro ospravedlnění války špatnou přesvědčovací metodu." Jeho další kolegové si myslí, že lepší by bylo, kdyby se spojenci opřeli o argumenty lidských práv a represivní povahu Saddámova režimu.

Náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz však před časem prohlásil, že hromadné zbraně byly vybrány proto, že byly jako přesvědčovací nástroj nejsrozumitelnější a nejpádnější. Tehdy zřejmě politici věřili, že je v Iráku ihned najdou. Netušili však, že si chystají past i sami na sebe.

,

Video