Argentinská prezidentka Cristina Fernandezová promlouvá v Buenos Aires před...

Argentinská prezidentka Cristina Fernandezová promlouvá v Buenos Aires před mapou Falklandských ostrovů vymalovaných v barvách argentinské vlajky. Fernandezová obvinila Británii z "militarizace jižního Atlantiku" (7. února 2012) | foto: Reuters

Britové zase militarizují, postěžuje si Argentina v OSN kvůli Falklandům

  • 233
Argentina podá formální stížnost Radě bezpečnosti OSN a Valnému shromáždění OSN proti nynější nové "britské militarizaci" kolem souostroví Falklandy. Oznámila to v úterý argentinská prezidentka Cristina Fernándezová. Údajnou britskou militarizaci označila za ohrožení bezpečnosti Argentiny.

"Opět militarizují jižní Atlantik. Jinak totiž nemůžeme interpretovat skutečnost, že Británie vyslala do oblasti ultramoderní válečnou loď doprovázející dědice (britského) trůnu," řekla prezidentka.

K jihoamerickým břehům na souostroví Falklandy, které ovládá Londýn a jež si vytrvale nárokuje Argentina, dorazil nedávno princ William na šestitýdenní vojenskou misi. Ta je součástí normálního průběhu kariéry pilota záchranného a pátracího vrtulníku královského letectva, uvedlo ministerstvo.

Válka o Falklandy

Původně neobydlené ostrovy převzala Argentina v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové je ovládli v roce 1833. V roce 1982 se jich Argentina pokusila vojensky znovu zmocnit, ale v šestitýdenní válce s Brity utrpěla těžkou porážku. Během konfliktu padlo 255 Britů a 649 Argentinců.

Prohra uspíšila pád argentinské junty a v Británii naopak pomohla premiérce Thatcherové ve volbách. Argentina si nárok na ostrovy zanesla i do nové ústavy a dodnes je považuje za své území. Obyvatelé Falkland se ale hlásí k Británii. Argentina a španělsky a francouzsky hovořící země používají pro Falklandy název Malvínské ostrovy.

Británie současně vyslala do oblasti další válečnou loď a podle britského tisku uvažuje o tom, že do oblasti Falkland vyšle i jadernou ponorku (více o britském torpédoborci, který míří do jižního Atlantiku čtěte zde).

Britská kontrola nad souostrovím v jižním Atlantiku je trnem v oku Argentině, která na něj vznáší nárok. Argentinský ministr zahraničí minulý týden vyslovil "politování, že dědic koruny přijíždí v uniformě dobyvatele a nikoliv s moudrostí státníka, který by pracoval ve službách míru a dialogu mezi národy".

Britské námořnictvo ujistilo, že příjezd prince a nové vojenské lodi nemá nic společného s 30. výročím války o Falklandy. Tu začátkem dubna 1982 rozpoutala Argentina, která ji nakonec také v polovině června prohrála. Na Falklandách je od té doby trvale rozmístěno asi tisíc britských vojáků.

S blížícím se výročím ale výrazně roste napětí mezi oběma zeměmi a na obou stranách Atlantiku padají silná slova. Argentinu už podpořil i venezuelský prezident Hugo Chávez, který jí přislíbil případnou vojenskou pomoc, a další latinskoamerické země. Ty se zavázaly nevpustit do svých přístavů lodě plující pod falklandskou vlajkou (více o Chávezově prohlášení čtěte zde).

Argentina nazývá ostrovy, které leží asi 460 kilometrů od jejího pobřeží, Malvíny. Britové je nazývají Falklandy. Většina obyvatelstva ostrovů se pak považuje za občany Spojeného království.

Falklandy

Falklandy

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video