Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí na archivním snímku

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí na archivním snímku | foto: Reuters

Předhodili mě Kaddáfímu, tvrdí Libyjec. Teď dostane od Britů miliony

  • 6
Britská vláda zaplatí přes dva miliony liber (skoro 70 milionů Kč) oponentovi někdejšího libyjského režimu Samimu Sádímu. Ten viní tajnou službu MI6 z toho, že se podílela na jeho zajetí a nedobrovolném návratu do vlasti v roce 2004, kde ho pak ve vězení mučili. Londýn ale zároveň nepřiznal oficiálně jakoukoliv zodpovědnost.

Celý případ byl urovnán mimosoudně. Sami Sádí byl prominentním odpůrcem režimu někdejšího autoritářského vůdce Libye Muammara Kaddáfího a léta se mu dařilo unikat plukovníkovým agentům. V roce 2004 se ale jeho štěstěna unavila. V Hongkongu byl donucen i s manželkou a čtyřmi dětmi k návratu do vlasti.

On sám tvrdí, že ho strčili do letadla do Tripolisu ve společné akci libyjští agenti spolu s americkou CIA a britskou MI6. Sádí pak skončil na několik dalších let v libyjském žaláři, kde ho údajně mučili. Z věznice se dostal teprve loni v srpnu během povstání proti Kaddáfího režimu. Londýn vždy popíral, že by měl cokoliv společného ať už s jeho transferem, nebo následným týráním.

Případ vyplul na denní světlo loni po pádu Muammara Kaddáfího, kdy se v kanceláři někdejšího šéfa libyjských zpravodajských služeb Músá Kúsy našla korespondence mezi libyjskou tajnou službou a CIA, která údajně dokazuje dohodu mezi agenty Libye, USA i Británie.

"Jsme si vědomi, že vaše tajná služba spolupracuje s britskou na vydání (Sádího) do Tripolisu. Vláda v Hongkongu s vámi může spolupracovat na vydání (Sádího) a jeho rodiny do vaší vazby," citoval část komunikace list The Guardian.

Ten zároveň podotkl, že operace se odehrála v roce 2004, kdy se tehdejší britský premiér Tony Blair s Muammarem Kaddáfím údajně dohodli na pomoci britské tajné služby s dopadením i dalších oponentů libyjského režimu. Kaddáfí přitom byl dlouhá léta se Západem na kordy.

Britové už platili

Případ Samiho Sádího není první, kdy se Britové raději finančně vyrovnali, než aby se soudili ohledně toho, zda porušili právo. V roce 2010 zaplatil Londýn miliony liber šestnácti mužům, které Američané drželi na základně Guantánamo. Ti vinili Brity z toho, že se podíleli na jejich špatném zacházení. Londýn tehdy zaplatil, ale nepřijal žádnou zodpovědnost.

Zdroj: AP

Na sklonku devadesátých let ale vypustil první holubici míru v podobě vydání mužů zodpovědných za atentát na letadlo PanAm, které se zřítilo nad skotským Lockerbie v roce 1988. Pak mimo jiné odsoudil teror z 11. září 2001, a když se v roce 2004 zřekl zbraní hromadného ničení, Západ se s ním usmířil.

Suma hovoří sama za sebe

Nyní britské ministerstvo zahraničí potvrdilo dohodu. Samotnou částku už nikoliv a hlavně oficiálně nepřijalo zodpovědnost za vydání Sádího libyjskému režimu. A upozornilo, že k takovému závěru nedospěl ani soud. Sádí se totiž dohodl s Brity dříve, než se tak mohlo stát.

"Moje rodina trpěla už dost, když byla unesena a poslána do Kaddáfího Libye. Teď budou mít šanci dokončit své vzdělání v nové a svobodné Libyi. Budu si moci dovolit lékařskou péči, kterou potřebuji kvůli zraněním, která jsem utrpěl ve vězení," uvedl ve svém čtvrtečním prohlášení Sami Sádí.

Zároveň upozornil, že se od Britů stále nedočkal odpovědi na jeho zásadní otázku, zda se podíleli na jeho vydání Libyjcům. "Myslím, že suma hovoří sama za sebe," podotkl s tím, že část peněz jeho rodina poskytne na podporu dalším obětem mučení z dob Kaddáfího vlády. Británie mu vyplatí 2,23 milionů liber, v přepočtu skoro 70 milionů korun.

Británie nicméně stále čelí podobnému obvinění dalšího Libyjce, konkrétně Abdula Hakíma Belhadže, který tvrdí, že i on byl za pomoci Britů navzdory své vůli poslán společně se svou těhotnou manželkou v roce 2004 z Bangkoku do Libye.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video