Britští vojáci v Iráku. Za osm let jich zemřelo 179. Ilustrační foto.

Britští vojáci v Iráku. Za osm let jich zemřelo 179. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Britové začínají vyšetřovat válku v Iráku, předvolají si i Blaira

  • 8
Nezávislá komise začíná vyšetřovat britský podíl na válce v Iráku. Předvolá si i bývalého premiéra Tonyho Blaira, potvrdil předseda nezávislého výboru John Chilcot. Vyšetřování má být tak otevřené, jak jen to bude možné. Mnohá slyšení tak bude přenášet televize, anebo alespoň internet.

Projít nepřeberné množství důkazního materiálu a vyslechnout bezpočet svědků, to bude "obrovská práce", prohlásil Chilcot, bývalý vysoký státní úředník, jehož do čela vyšetřovacího výboru jmenoval letos v červnu premiér Gordon Brown. Vyšetřování bude nejspíš trvat až do roku 2011, napsal server BBC.

"Předvoláme lidi, kteří mohou mít nejvíc informací potřebných k důkladnému vyšetřování. Mezi ně samozřejmě patří bývalý premiér a další vysocí představitelé, kteří se podíleli na rozhodování," potvrdil Chilcot.

Slyšení bude vysílat televize

Tony Blair byl nejdůležitějším spojencem bývalého amerického prezidenta George Bushe před válkou i během ní. Američané (podporovaní hlavně hlavně Brity) vtrhli do Iráku v březnu roku 2003. Invazi zdůvodňovali přesvědčením, že Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného ničení. To se ale nepotvrdilo a na Bushe se snesla vlna ostré kritiky.

Tony Blair a George Bush.

George Bush a Tony Blair

V Británii vyvolalo zapojení země do války rozsáhlé demonstrace a demise několika ministrů Blairovy vlády. Když se ukázalo, že Saddám zbraně hromadného ničení nemá, Blair byl v britském tisku obviňován z dezinformování veřejnosti i parlamentu.

Nynější předseda vlády Gordon Brown byl tehdy ministrem financí a válku podporoval (Blaira nahradil předloni). Když letos oznámil její vyšetřování, chtěl, aby bylo neveřejné. Jenže tím píchl do vosího hnízda. Bouřila se média i veřejnost.

A tak premiér ustoupil a Britové (a svět) budou moci mnohá slyšení sledovat v televizi. Anebo alespoň na internetu. Chilcot nicméně připustil, že v některých případech se nic zveřejňovat nebude. Třeba "když to bude potřeba kvůli národní bezpečnosti nebo když to napomůže naprosté otevřenosti a upřímnosti některých svědků".

65 miliard, 179 mrtvých

V konfliktu, za který Londýn zaplatil 65 miliard liber (nyní asi 1,9 bilionu korun), přišlo o život 179 britských vojáků. Vláda dosud nezávislé vyšetřování odmítala kvůli tomu, že by mohlo ohrozit britské jednotky v Iráku. Tento problém ale odpadá, Londýn momentálně stahuje poslední muže a ženy ve zbrani.

Podle britských médií ke klíčovým otázkám patří, zda Blair soukromě přislíbil Bushovi vojenskou pomoc ještě před tím, než se USA snažily získat pro invazi podporu Rady bezpečnosti OSN.

Chilcot dnes slíbil, že jeho výbor se nebude vyhýbat kritice. "Vyšetřování není tribunál a nikdo není před soudem. Ale chci jasně říci, že výbor se nebude kritice vyhýbat. Pokud zjistíme, že se staly chyby, že se něco mohlo řešit lépe, upřímně to řekneme."

Podle Chilcota je nepravděpodobné, že by šetření skončilo dříve než koncem roku 2010, tedy po parlamentních volbách v Británii. I když válku podporovali i opoziční konzervativci, případné kompromitující informace o postupu labouristických politiků kolem irácké války by mohly labouristy ve volbách poškodit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video