Libyjská armáda hlídkuje v ulicích Benghází (24. září 2012)

Libyjská armáda hlídkuje v ulicích Benghází (24. září 2012) | foto: Reuters

Britové vycvičí dva tisíce libyjských pěšáků, přivezou je na ostrovy

  • 3
Británie začne s výcvikem nově budované libyjské armády. Britská armáda však neplánuje vyslat do země své instruktory. Na dvě tisícovky pěšáků totiž projdou základním výcvikem přímo na ostrovech.

Kvůli tomu musí vybraní libyjští vojáci předem projít zdravotními, fyzickými a psychologickými testy. Informace potvrdilo britské ministerstvo zahraničí s tím, že první výcvikové kurzy by měly začít na podzim. Celkem jimi projde na dva tisíce Libyjců.

Libye se snaží postupně vybudovat novou profesionální armádu a policii a v současné době běžně využívá služeb dřívějších povstalce, kteří bojovali proti Muamaru Kaddáfímu. Výcvik bude probíhat v Bassingbournu a potrvá minimálně deset týdnů. Náklady bude hradit libyjská vláda.

"Výcvik libyjských sil v Británii je součástí obsáhlejšího balíčku pomoci, který poskytují ještě USA, Francie a Itálie," uvedl šéf britské diplomacie William Hague.

Celkově by měla čtyřka zemí připravit na službu v nově vznikající libyjské armádě na 7 tisíc vojáků. "Vláda je přesvědčena, že stabilní, otevřená a demokratická Libye přispěje k širší regionální stabilitě, což je v zájmu Velké Británie," dodal.

Podle ministra obrany Philipa Hammonda probíhá v současnosti detailní rozplánování výcvikových kurzů. Jak dodal, britské ozbrojené síly jsou považovány za jedny z nejlepších na světě a o pomoc při výstavbě nové armády požádala sama Libye.

Česko má dodávat zbraně

Výcvik libyjských sil zatím bude probíhat jen v režii Británie, USA, Itálie a Francie. I když dříve se objevily plány, že by se do výcviku některých specializovaných jednotek mohly zapojit i další členské státy NATO včetně Česka, které by mohlo například nabídnout špičkové protichemické odborníky.

NATO zkoumá možnosti

Severoatlantická aliance do Libye vyslala expertní tým, který posoudí, jak by spojenci mohli pomoci k zajištění bezpečnosti v africké zemi. Libye má potíže především se zajištěním svých jižních hranic, kde se pohybují ozbrojené milice a teroristické bojůvky al-Káidy. Nedávné sebevražedné útoky islamistů v sousedním Nigeru byly vedeny právě z jižních oblastí Libye. Pomoc se zajištěním hranic už přislíbila Evropská unie. Západ má obavy, aby se země nestala "bezpečným nákupním centrem" a úkrytem, kde se islámští radikálové mohou vyzbrojit a připravovat další akce na africkém kontinentu.

"V tuto chvíli to není na pořadu dne v rámci NATO a proto o tom neuvažujeme ani my," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Naproti tomu konkrétní obrysy už nabral možný velký zbrojní kontrakt mezi Libyí a českými zbrojními firmami. Hovoří se o tom, že společnosti Excalibur Army, Tatra a VOP CZ mají libyjské armádě dodat až 350 opravených a částečně modernizovaných bojových vozidel BVP-1 a BRDM. Ve hře je pak i dodávka munice od společností STV Group a Zeveta Bojkovice.

Kontrakt dostal zelenou díky březnovému zrušení embarga na dovoz zbraní do Libye a kromě toho existuje šance na modernizaci dalších 300 obrněných transportérů libyjské armády.

Dřívější Československo přitom patřilo v druhé polovině minulého století k jednomu z největších dodavatelů vojenské techniky do Liybe. Ve výzbroji Kaddáfího armády byly například letouny L-39 nebo samohybné houfnice.

Libyjská armáda byla po pádu Kaddáfího režimu v roce 2011 rozpuštěna a na sklonku téhož roku pak znovuobnovena. V pozemních silách, letectvu a námořnictvu nyní slouží zhruba 35 tisíc vojáků. Vláda by s pomocí zahraničních spojenců ráda vybudovala profesionální armádu a nabízí se jí víc jak 200 tisíc Libyjců, kteří bojovali proti Kaddáfího vládním oddílům během občanské války.

, natoaktual.cz

Video