Britové už vědí, odkud přišla nákaza

Podle britského listu The Times se nákaza slintavkou a kulhavkou do země pravděpodobně dostala nakaženým masem dovezeným nelegálně z Dálného východu. Maso se podávalo v blíže neupřesněné čínské restauraci na severovýchodě země. Jeho zbytky se dostaly do krmných směsí pro dobytek v tamní oblasti.
Britský premiér Tony Blair nevyloučil možnost očkování zvířat, aby se zabránilo dalšímu šíření epidemie. Omezené očkování už minulý týden povolila Evropská unie i Nizozemsku, pokud by nezvládalo boj s nákazou.

Velká Británie žádá veterináře, aby přijeli do země pomáhat v boji s nákazou.

"Věci, které se ještě před krátkou dobou mohly zdát nepříjemné, musejí být na pořadu dne," řekl premiér Tony Blair v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC Radio 4.

Britská vláda zatím očkování odmítala
Dosud britská vláda očkování odmítala, protože není jasné, nakolik je účinné. Očkovaní zvířat by navíc negativně ovlivnilo export, protože by země přestala být zónou bez slintavky a kulhavky. Národní svaz farmářů ale očkování zvířat podporuje pouze v oblastech, kde se nemoc vyskytuje.

Britská policie je zřejmě na stopě pašování masa, které trvalo několik měsíců. Nyní policisté ověřují jak bylo maso z čínských restaurací používáno.

Nakažené maso z restaurace se dostalo na farmu
Již v pátek britské vědecké kruhy podotýkaly, že virus nemoci je zcela běžný v Číně, Kambodži a Vietnamu. Podávat v britských restauracích ilegálně dovezené maso se trestá vězením.

Nemoc roznesly ovce cestující na trhy
Zbytky masa pochybného původu byla krmena prasata na farmě, kde nemoc propukla. Z prasat se nemoc přenesla na ovce a jejich přepravou na trhy se začala šířit po celé zemi. Vláda se proto rozhodla zakázat krmení prasat pomyjemi. V Británii k tomu má povolení asi 100 farmářů s 80 tisíci prasaty.

Ministr zemědělství Nick Brown požaduje, aby ovce nesměly být přepravovány po dobu tří týdnů po jejich prodeji. U prasat již toto omezení platí.

Zpráva o epidemii bude známa v úterý
Oficiální zpráva o příčině vypuiknutí epidemie, která je horší než v roce 1967, by měla být zveřejněna v úterý. Jen v pondělí bylo v zemi objeveno 25 nových ohnisek nákazy. Celkem už slintavka  postihla 634 míst. Utraceno bylo téměř 400 tisíc zvířat.

Slintavka a kulhavka
(aftózní horečka, slintačka a krívačka, foot and mouth disease)

* Původcem onemocnění je malý (25 – 30 nm) neobalený RNA virus z čeledi Picornaviridae. Do ní patří i viry způsobující hepatitidu typu A nebo dětskou obrnu.
* Nemoc je neléčitelná, lékaři mohou u zvířat jen zmírňovat její příznaky a čekat až či zda ji zvíře přechodí. Zejména u kulhavky však zvířata někdy velmi trpí: v některých případech nelze zamezit takzvanému svlečení z paznechtů, po němž je zvíře odsouzeno chodit po obnaženém mase. U slintavky se dá ošetřovat ústní dutina.
* Po nakažení začíná zvíře vylučovat virus stolicí, močí, slinami i mlékem a to ještě než se objeví první příznaky nemoci. Slintavka a kulhavka není u zdravých, silných a dospělých kusů zpravidla smrtelná. Puchýřky, se objevují v celé dutině ústní i okolí, na kopytech, na vemeni i na dalších částech těla. Zvíře sliní či kulhá. Na porušenou sliznici a kůži nasedají další infekce. Někdy je postižen i srdeční sval.
* Nemoc se šíří nejen přímým kontaktem, ale i pomocí kapének, aerosolem, prachem, kontaminovanou obuví, pneumatikami a krmivem.
* K infekci jsou vnímaví především sudokopytníci - krávy, ovce, kozy, prasata, vysoká zvěř, antilopy, velbloudi, lamy, ale i sloni, ježci a medvědi.
* U člověka virus způsobuje lehké postižení kůže, zpravidla na předloktí. Mohou se objevit i afty v ústech.

Zdroj: MUDr. M. Förstl, MVDr. Z. Čermáková, Ústav klinické mikrobiologie FN Hradec Králové


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video