Syrští povstalečtí bojovníci nedaleko Aleppa (25. března 2013)

Syrští povstalečtí bojovníci nedaleko Aleppa (25. března 2013) | foto: Reuters

V Sýrii bojují pod vlajkou džihádu desítky Britů, varují tajné služby

  • 25
Britská policie a tajné služby se bojí džihádistů, kteří odjíždějí bojovat do Sýrie proti režimu prezidenta Bašára Asada. Podle policejních zdrojů může být takových radikálů s britským pasem až sto. Panují obavy, že se pak mohou vrátit do Evropy s cílem páchat teroristické útoky.

"Situace v Sýrii pro nás může mít vážné následky", řekl deníku The Times Charles Farr z protiteroristického oddělení britského ministerstva vnitra.

Bezpečnostní experti odhadují, že radikálů s britským občanstvím může být momentálně v Sýrii sedmdesát až sto. Někteří z nich patří ke zkušeným bojovníkům, kteří se už účastnili jiných konfliktů, například v Libyi.

Jiní jsou úplní nováčci. Přímo na ostrovech existuje podle policie síť, která rekrutuje a financuje nové ozbrojence. Můžou to být mladí Arabové, Asiaté, nebo Britové, kteří konvertovali k islámu, upozorňuje Scotland Yard a tajná služba MI5. Právě tyto součásti britského bezpečnostního aparátu mají monitorování náborových sítí na starosti.

Pod černou vlajkou džihádu

Přímo v Sýrii pak džihádisté bojují proti režimu tamního prezidenta Bašára Asada. Věšinou se údajně přidávají k organizaci Džabát al-Nusra, jež má vazby na al-Káidu a patří k nejradikálnějším islamistickým milicím v zemi. USA vloni tuto organizaci označily za teroristickou.

Charles Farr v deníku The Times upozornil, že tihle radikálové mohou představovat velké nebezpečí i pro Evropu. Mohou se totiž vrátit s cílem páchat teroristické útoky v Británii i jinde. Po Evropě se mohou, vzhledem k Schengenu, pohybovat téměř bez omezení.

Občanská válka v Sýrii trvá už více než dva roky a podle odhadů OSN si vyžádala nejméně sedmdesát tisíc životů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video