Bezpilotní letoun Taranis

Bezpilotní letoun Taranis - Oficiální představení prototypu bezpilotního letounu nové generace. | foto: BAE Systems

Britové povolali do armády boha hromů Taranise

  • 106
Neviditelně se snese z oblak a zaútočí. Takový je nový bezpilotní letoun, který představila britská armáda. Nový stroj využívající technologie stealth, dostal příznačné jméno po dávném keltském hromovládci Taranisovi.

Prototyp bezpilotního bojového letounu budoucnosti představilo britské ministerstvo obrany spolu s výrobcem BAE Systems.

Vývoj supermoderního robotického stroje zcela nové generace trval přes tři roky a stál v přepočtu přes 4,5 miliardy korun.

Unikátní je letoun především v tom, že dokáže létat, aniž by potřeboval být pilotován někým ze země. Navíc je neviditelný pro radary. V útrobách letounu jsou dvě pumovnice, které pojmou širokou paletu zbraní.

Bezpilotní letoun Taranis"Taranis je opravdu průkopnický projekt. Je první svého druhu," uvedl během slavnostního představení v továrně BAE ve Wartonu britský ministr pro bezpečnostní strategii Gerald Howarth.

Letoun je navržen tak, aby byl schopen provádět takzvané mezikontinentální útoky. To znamená, že například k bojovým misím proti povstalcům Talibanu v afghánských horách může stroj startovat z domovských základen v Británii. S testovacími lety chce britské ministerstvo obrany začít už příští rok.

Bezpilotní stroje jsou hitem

Bezpilotní letouny používají pro průzkum i bojové operace prakticky všechny vyspělé armády světa. Zřejmě nejdále jsou v tomto ohledu Američané. V zahraničních operací používají přes 6 tisíc bezpilotních strojů nejrůznější výroby a určení, tedy prakticky vše, co má Pentagon z této kategorie zbraní k dispozici. Většina létá především v Afghánistánu a Pákistánu.

Bezpilotní letoun TaranisUvolnit alespoň část prostředků i pro další americké jednotky v jiných částech světa, by mohl v budoucnu umožnit připravovaný společný americko-britský projekt bezpilotních letounů takzvané "dlouhé výdrže".

Nové vyvíjené stroje označované jako LEMV (long endurance multi-inteligence vehicle) totiž budou schopné ze vzduchu poskytovat cenné informace o dění na bojišti bez přestávky až tři týdny v kuse. Ve výzbroji se mají objevit už za rok a v prvních ostrých misích v Afghánistánu se s nimi počítá od ledna 2012.

Česká armáda nedávno pořídila především pro působení v Afghánistánu malé průzkumné bezpilotní stroje RQ-11B Raven a Skylark II.

, natoaktual.cz

Video