Britové po třech dnech letiště opustili

  • 9
Britští úředníci po třech dnech přerušili kontroly na Ruzyni. Mluvčí České správy letišť Vlasta Pallová potvrdila, že jejich prostory jsou zavřené. Poslední kolo kontrol cestujících do Spojeného království bylo zřejmě preventivní, protože podle Londýna v poslední době úřady nezaznamenaly příliv žádostí o azyl od českých občanů. "Jde nám spíše o to, aby potencionální žadatelé o azyl nevěděli, kdy úředníci na letišti budou," řekl iDNES ke kontrolám mluvčí britského velvyslanectví Zbyněk Havránek.

Británie zavedla kontroly v červenci s odůvodněním, že se neúměrně zvýšil počet českých žadatelů o azyl.

Británie se tímto opatřením, které vyvolalo kritiku Romů, ochránců práv i řady českých politiků, snaží zabránit zneužívání svého azylového systému. "Konkrétní čísla nemám, ale v poslední době se počet žádostí o azyl z České republiky výrazně nezvýšil," řekl Havránek.

Dodal, že obnovení kontrol vychází ze zářijového ujednání náměstka britského ministra zahraničí pro evropské záležitosti Petera Haina a ministra zahraničí Jana Kavana. Hain v září varoval ilegální cestovatele do Británie, že nikdy nemohou předem vědět, zda předsunuté kontroly na letišti zrovna budou.

Britové tím podle mluvčího svého velvyslanectví chtějí ukázat, že problematiku potenciálních českých azylantů budou i dále pozorně sledovat.

Naprostou většinu českých žadatelů o azyl tvoří Romové. Britové zdůrazňovali, že všechny cestující posuzují při kontrolách podle stejných kritérií, ochránci lidských práv je ale označovali za diskriminační.

Při první vlně od 18. července do 9. srpna zabránili britští úředníci v odletu zhruba 120 lidem. Ve druhé etapě, která začala 27. srpna, odmítli jen něco přes 20 cestujících.
Romové chtějí žalovat Česko i Británii
Kvůli kontrolám hodlá Evropské dokumentační středisko pro práva Romů podat žalobu u britského soudu, a to kvůli podezření z porušení imigračních zákonů a z rasové diskriminace. Potvrdil to konzultant střediska Markus Pape.

Už před časem prohlásil, že žalobu na Británii chce středisko podat, až shromáždí svědectví co největšího počtu ze zhruba stovky lidí, kteří by se mohli k žalobě připojit.

Představitelé Evropského střediska pro práva Romů (ERRC) se dali už v září slyšet, že Česko i Británie porušují Všeobecnou deklaraci lidských práv i Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod.  Výkonná ředitelka ERRC Dimitrina Petrova, která o žalobách informovala, konzultuje už v Londýně postup své organizace s předními advokáty v oboru lidských práv.

V Londýně vyšla kniha o Romech 

V Londýně vyšla kniha 20 autorů o životě Romů ve střední a východní Evropě Between past and future (Mezi minulostí a budoucností). 

Segregace Romů je blízká tomu, co se dělo v jižní Africe. A to se děje v moderním státě, v dnešní Evropě, uvedl dílo editor knihy Will Guy z Bristolské univerzity dojmy ze své nedávné opakované návštěvy na Slovensku.

Česko je spíš spoluviník, říká šéfka ERRC
Hlavní žaloba, bude-li podána, bude směřovat proti Británii, protože Česká republika je chápána spíše jako spoluviník, řekla v září Petrova. Cílem žaloby bude zjistit, zda příslušná práva jsou natolik pevně definována, že jsou vymahatelná před soudem.

Britové se mohou zaměřit na určité etnikum
Podle Petrové je nutno si uvědomit, že mezinárodní konvence brání dvěma stupňům diskriminace. První je úmyslná, cílená diskriminace, a druhá je diskriminace faktická. Zdůraznila, že imigrační politika prosazovaná na pražském letišti byla formulována nediskriminačně.

Proto první případ - úmyslná diskriminace - zřejmě nenastal, i když její pozornost vzbudily britské interní předpisy, které imigračním úředníkům dovolují zaměřit se na určitá etnika. "V zásadě však nikoho neobviňujeme z úmyslného rasismu," řekla.

Petrova: Opatření vedou k diskriminaci Romů
Na druhou stranu uvedená opatření vedla podle ní zcela zřejmě k faktické diskriminaci Romů. To je podle jejích slov rovněž mezinárodními úmluvami, jak je v praxi vykládají soudy, zakázáno.

Podle Petrové nelze ve vztahu k evropské úmluvě o lidských právech použít přímo ustanovení o diskriminaci. ERRC proto zvažuje využít článek tři úmluvy, který zakazuje ponižující zacházení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video