Andrej Lugovoj

Andrej Lugovoj | foto: Reuters

Britové obviní z vraždy Litviněnka ruského obchodníka

  • 12
Britové obviní z vraždy exagenta Litviněnka ruského obchodníka Andreje Lugového. Prokuratura rozhodla, že proti němu existuje dost důkazů. Alexander Litviněnko zemřel loni v listopadu v Londýně na otravu radioaktivním poloniem.

Vše o kauze Litviněnko čtěte ZDE

"Dnes jsem rozhodl, že důkazy, které nám zaslala policie, postačují k obvinění Andreje Lugového z vraždy pana Litviněnka," prohlásil generální prokurátor Ken Macdonald na mimořádné tiskové konferenci v Londýně.

Britský generální prokurátor Ken Macdonald

Také řekl, že už požádal příslušné služby, aby vydaly mezinárodní zatykač a zahájily proces k vydání Lugového z Ruska do Británie. Jenže ruský právní řád neumožňuje vydávání lidí do jiných zemí. A ruská prokuratura vzkázala, že ani v případě Lugového tuto zásadu měnit nehodlá.

Britové nicméně od Moskvy očekávají "plnou spolupráci". Ministryně zahraničí Margaret Beckettová vyzvala tamní úřady, aby byly vůči požadavkům Londýna vstřícné.

"Jedná se o vážný zločin. Hledáme a očekáváme plnou spolupráci ruských úřadů v zájmu postavení Lugového před britskou justici. Tyto žádosti byly s veškerým důrazem předány ruskému velvyslanci, který byl dnes pozván na britské ministerstvo zahraničí," prohlásila.

Sám Lugovoj se proti obvinění ohradil a označil ho za politicky motivované. "Nezabil jsem Litviněnka, nemám s jeho smrtí vůbec nic společného," řekl agentuře ITAR-TASS.

Zavraždil mě Putin
Někdejší agent KGB Alexander Litviněnko byl hlasitým kritikem Kremlu a prezidenta Vladimira Putina. Zemřel loni 23. listopadu v londýnské nemocnici na otravu radioaktivním poloniem 210. - více zde

Alexandr Litviněnko v londýnské nemocnici

Ze své vraždy opakovaně vinil Kreml a Putina. Naposledy v dopise, který diktoval na smrtelném loži. Kreml ale spojitost s Litviněnkovou smrtí odmítá a označuje ji za absurdní.

Když někdejší agent KGB zemřel, Scotland Yard se pustil do intenzivního vyšetřování. Kriminalisté vyslechli stovky lidí, po Londýně nacházeli místa se zvýšenou radioaktivitou.

Nakonec dospěli k závěru, že Litviněnko byl otráven 1. listopadu v baru londýnského hotelu Millenium, kde měl schůzku se třemi ruskými obchodníky. Jedním z nich byl právě Lugovoj, dalším pak Dimitrij Kovtun.

Andrej Lugovoj

Andrej Lugovoj býval také u KGB, později pracoval jako šéf ochranky ruského oligarchy Borise Berezovského. Podíl na Litviněnkově vraždě odmítá a viní britská média, že se ho snaží démonizovat.

Napětí se ještě zhorší
Litviněnkovu vraždu vyšetřovali nezávisle na Britech i Rusové. Kauza zvýšila diplomatické napětí mezi Moskvou a Londýnem a nynější obvinění Lugového tento stav nejspíš ještě zhorší.

Kauza Litviněnko

1. listopadu 2006 - Litviněnko se v hotelu Millenium setkal s bývalými ruskými agenty a podnikateli Lugovým, Kovtunem a Sokolenkem. V japonské restauraci se také sešel s italským bezpečnostním expertem Scaramellou, který mu měl předat informace o vraždě ruské novinářky Politkovské. Několik hodin poté byl Litviněnko přijat se zdravotními potížemi v nemocnici.

20. listopadu 2006 - Litviněnka, který přišel o vlasy a dramaticky ztratil na váze, lékaři přesunuli na jednotku intenzivní péče. Ruská vláda popřela, že by měla cokoli společného s onemocněním svého bývalého agenta.

23. listopadu 2006 - Litviněnko ve večerních hodinách zemřel. Krátce před smrtí obvinil ze svého konce Vladimira Putina.

24. listopadu - Podle britských úřadů souvisí Litviněnkova smrt s přítomností radioaktivního izotopu polonia 210. Putin zpochybnil věrohodnost Litviněnkova prohlášení, případ označil za tragédii, která byla použita k politickým provokacím.

25. listopadu - Na obou místech schůzek z 1. listopadu a také v Litviněnkově bytě byla zjištěna zvýšená hladina radioaktivity. Izotop polonia 210 byl poté nalezen v několika zemích a také na palubě několika letadel.

30. listopadu 2006 - V Londýně začalo vyšetřování Litviněnkovy smrti. O den později proběhla pitva ostatků. Hospitalizován byl Scaramella, v jehož těle se našlo v menší míře polonium.

6. prosince 2006 - Britská policie oznámila, že smrt Litviněnka vyšetřuje jako vraždu. 7. prosince byl Alexander Litviněnko pohřben v Londýně. Soukromého obřadu se zúčastnila jen rodina a nejbližší přátelé. Ruská generální prokuratura v ten samý den oznámila, že zahájila vyšetřování otravy Litviněnka a také pokusu o vraždu Kovtuna, který byl hospitalizován kvůli otravě radioaktivní látkou.

31. ledna 2007 - Scotland Yard ukončil vyšetřování vraždy Litviněnka.

6. února 2007 - Oligarcha Berezovskij oznámil, že Litviněnko podezíral z podání jedu Lugového, s nímž se scházel.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video