V Iráku se o svržení Saddáma Hussajna postarali hlavně Britové a  Američané. Ilustrační foto

V Iráku se o svržení Saddáma Hussajna postarali hlavně Britové a Američané. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Britové nutili tančit Iráčany ve stylu Jacksona, znělo ve veřejném procesu

  • 16
Británie se chce vypořádat s krutými metodami britských vojáků během jejich služby v Iráku. V pondělí začalo veřejné vyšetřování smrti iráckého civilisty, který zemřel v roce 2003 ve vazbě britské armády. Soudcům má ke zjištění pravdy posloužit video s drsnými záběry irácké reality.

Šestadvacetiletý Bahá Músa, který pracoval jako recepční v hotelu v Basře, zemřel po dvou dnech výslechů udušením. Na jeho těle lékaři sečetli 93 zranění včetně zlomených žeber a přeraženého nosu.

Vojáci jej zatkli při zátahu ve snaze nalézt ukryté zbraně a zařízení k výrobě bomb. Hotelový personál trval na tom, že zbraně používá k obraně, Músa a devět dalších iráckých civilistů nicméně skončilo v rukou Britů pro podezření z příslušnosti k povstalcům.

Vojenský soud, který případ vyšetřoval, v roce 2007 osvobodil šest obžalovaných vojáků a na rok poslal do vězení jediného Brita, desátníka Donalda Paynea. Armáda vyplatila rodině mrtvého a dalším devíti Iráčanům téměř tři miliony liber (90 milionů korun) odškodného.

Teď má případ posoudit nezávislá porota soudců ve veřejném procesu. Hlavní postavou důkazního videa je právě odsouzený desátník, který zajatce v kápích častuje slovními útoky a nutí je přitom do "stresujících" poloh.

Britská armáda ale čelí mnohem vážnějším obviněním. Iráčané tvrdí, že je vojáci nutili tančit ve stylu Michaela Jacksona, močili na ně, pálili jim tváře nebo je nutili je lehat si tváří dolů nad díru plnou exkrementů. Nakonec prý byli zajatci po několik hodin "soustavně biti".

"Není pochyb o tom, že zajatci, nebo aspoň někteří z nich, byli terčem fyzického zneužívání. Dva dny byli soustavně biti a kopáni, především do ledvin a dolní části zad," citovala BBC právního zástupce vyšetřovatelů Gerarda Eliase při prvním slyšení v Londýně.

Iráčané si stěžovali i na to, že je vojáci nutili naříkat a sténat v zorchestrovaném chóru.

Bránit ve spánku a kápě na hlavě - běžná praxe

Generální prokurátorka Patricia Scotlandová zaručila beztrestnost vojákům, kteří podají dobrovolně svědectví, a to i tehdy, když se ukáže, že v minulosti lhali. Vyšetřování, které je naplánováno zhruba na rok, předsedá William Gage z poradního orgánu královny, tajné rady. Výsledkem má být zpráva, kterou by veřejnost měla mít k dispozici příští rok na podzim.

Ačkoliv byl Payne odsouzen a propuštěn ze služby už v roce 2007, k dalšímu posunu v případu došlo až začátkem loňského roku, kdy byla armáda obviněna z bagatelizace incidentu. V květnu pak ministerstvo obrany oznámilo veřejné vyšetření aféry a o měsíc později souhlasilo s vyplacením odškodného.

Při řízení před vojenským soudem se ukázalo, že vojsko nemá jasno v otázce legálnosti postupů, jimiž jsou zatčení připravováni k výslechu. Patří k nim třeba zakrývání hlavy, bránění ve spánku a vynucování pokleku s rozpaženýma rukama.

Žaloba poukázala na to, že tyto postupy zakazuje ženevská konvence. Podle vojáků to však byla v některých britských posádkách v Basře v roce 2003 běžná praxe.

Letos se mají z Iráku stáhnout téměř všichni zbývající britští vojáci. Od invaze v roce 2003 působili na iráckém jihu, hlavně v Basře a okolí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video