Záběr z britského filmu stanice ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě.

Záběr z britského filmu stanice ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě. | foto: Repro ITV 1

Britové natočili film o ostravském ovzduší, rozzlobili huťařské odbory

  • 483
Britská celoplošná televize ITV 1 odvysílala v pondělí film Továrna o špatném stavu ovzduší v Ostravě. Město ukazuje zalité smogem, nechybějí ani záběry na děti, které dusí jedy ve vzduchu. Snímek vyvolal pobouření u odborářů ostravské huti ArcelorMittal, kteří kvůli tomu chtějí ustavit krizový štáb.

Na prvním záběru je rozesmátý Lakshmi Mittal, nejbohatší muž Velké Británie. Pak střih. Na obrazovce je Ostrava. Dramatická hudba podbarvuje záběry z ulic zalitých smogem jako mlékem. Prosvítají jen světla aut.

 Britští filmaři v čele s režisérem Michaelem Simkinem v dokumentu ukazují život v Ostravě, již dusí špatný vzduch (na film se můžete podívat zde) .

O filmu Továrna

Film natočil režisér Michael Simkin, v pondělí ho uvedla celoplošná britská televize ITV 1.

V dokumentu účinkuje lékařka Eva Schallerová, zástupkyně ArcelorMittalu Nicola Davidson či třeba Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

"Hlavním důvodem, proč jsme k natáčení zvolili Ostravu, byl fakt, že zdejší ovzduší už bylo vědecky prozkoumáno. Věděli jsme, že pokud budeme natáčet dokument zabývající se vlivem huti ArcelorMittal na ovzduší, budeme přesné vědecké poznatky potřebovat," říká Michael Simkin.

Jak se na smogu podílí ArcelorMittal?

Právě na huť ArcelorMittal Ostrava a míru jejího dopadu na ovzduší v Ostravě, zejména v Radvanicích a Bartovicích, které mají nejvíc znečištěné ovzduší, se filmaři zaměřili především.

O rozhodujícím vlivu huti na ovzduší obvodu je ve filmu přesvědčena třeba dětská lékařka Eva Schallerová z Ostravy-Radvanic a Bartovic nebo náměstek primátora Dalibor Madej. Podle něj je vliv huti na ovzduší Radvanic a Bartovic devadesáti, možná osmdesátiprocentní. S tím ale ve filmu nesouhlasí viceprezidentka korporátní komunikace ArcelorMittalu Nicola Davidson.

V britském filmu stanice ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě jsou i záběry na děti
V britském filmu stanice ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě jsou i záběry na děti

V britském filmu o ostravském ovzduší jsou i záběry na děti trpící astmatem.

Vliv huti na znečištění ovzduší Radvanic a Bartovic prachem je podle ní výrazně menší. Pohybuje se mezi 20 a 40 procenty. Dokládá to studií, kterou si huť nechala udělat. Nicola Davidson zdůrazňuje také další zdroje znečištění, které ovzduší Ostravy zatěžují, a v neposlední řadě i fakt, že ArcelorMittal Ostrava od roku 2003, tedy od privatizace, investoval do ekologie 2,6 miliardy korun.

V britském filmu o ostravském ovzduší vystupuje i náměstek ostravského
V britském filmu o ostravském ovzduší vystupuje i dětská lékařka Eva
V britském filmu o ostravském ovzduší vystupuje i viceprezidentka korporátní
V britském filmu stanice ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě vystupují i občané

V britském filmu například vystupují (zleva): náměstek ostravského primátora Dalibor Madej, lékařka Eva Schallerová, Nicola Davidson z ArcelorMittal a občané Ostravy.

"Jako zodpovědná společnost investujeme do snižování emisí a důrazně odmítáme stanovisko, které vůči nám zaujali autoři dokumentu," uvedla v reakci na obsah filmu Nicola Davidson.

Filmaři v Ostravě natáčeli zhruba od loňského podzimu do konce zimy. Zachytili mimo jiné i demonstraci Ostravanů za lepší vzduch a silné smogové situace. Michael Simkin řekl, že v posledních třech měsících před vysíláním nad obsahem filmu složitě debatovali právníci televizní společnosti a ArcelorMittalu. "Natáčím filmy přes dvacet let, ale nikdy jsem nezažil tak intenzivní právní kontrolu jako teď," podotkl režisér.

Záběr z britského filmu stanice ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě.
Záběr z britského filmu stanice ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě, na snímku huť

Záběry na huť ArcelorMittal z britského filmu o ostravském ovzduší.

Zatím není jisté, jestli film uvidí i diváci v Česku. "S dotazem, zda bude mít Česká televize o vysílání filmu zájem, se obrátíme na Centrum převzatých pořadů," uvedla mluvčí ostravského studia České televize Jolanda Pilařová.

U některých britských diváků film vyvolal údiv. "Situace v Ostravě je tak depresivní a Británie tomu pomáhá," uvedla na internetu Lucy. Někteří ale vyjádřili ArcelorMittalu podporu. "Žiji v Boltonu. Ovzduší tu kdysi tížily větší emise než v Ostravě. Pak ale těžký průmysl skončil. Přineslo to velkou nezaměstnanost. Rád bych ho zde měl zpět," napsal Mark Wolstenholme.

Odboráři: Film nemůžeme přejít mlčením

Film také rozzlobil odboráře ostravské huti. "Společnost ArcelorMittal Ostrava je ve filmu vykreslena takovým způsobem, který nemůžeme přejít mlčením," uvádějí Vítězslav Prak a Stanislav Chmelík, předsedové odborových organizací OS KOVO působících ve společnosti ArcelorMittal Ostrava.

"My netvrdíme, že v Ostravě je čistý vzduch, my nezpochybňujeme, že zdejší děti mají zdravotní problémy ovlivněné ovzduším, nezpochybňujeme ani to, že společnost ArcelorMittal Ostrava má svůj podíl na znečišťování ovzduší v tomto regionu," míní odboráři a dodávají: "Podporujeme snahy o nápravu, avšak kategoricky odmítáme a nebudeme tolerovat lži, manipulace a podobné praktiky."

Odboráři chtějí tvrdě protestovat proti kampani namířené vůči firmě. Jak? To zatím není jasné. Chtějí to řešit v pondělí, kdy ustaví krizový štáb.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video