Londýn pod dohledem. V Británii po neúspěšných teroristických pokusech platí kritický stav ohrožení.

Londýn pod dohledem. V Británii po neúspěšných teroristických pokusech platí kritický stav ohrožení. | foto: Reuters

Britové loví teroristy, zatčených už je osm

  • 56
Britská policie pořádá hon na teroristy. Po víkendových nezdařených útocích zatkla už osm lidí. Minimálně dva z nich jsou profesí lékaři a žádný z nich není britského původu. V zemi nadále platí nejvyšší stupeň ohrožení.

Teroristické útoky měly být spektakulární. V pátek objevila policie poblíž londýnského Haymarketu dva mercedesy naložené výbušninou. O den později nabořili dva muži v Jeepu naplněném benzinem a plynem do terminálu letiště v Glasgow.

Ráno vyděsil Brity výbuch v továrně v severoanglickém Ribbletonu. Mohlo jít jen o exploze sudů s chemikáliemi, ale policie pro jistotu ihned uzavřela kus zdejší hlavní dálnice M6. Příčinu výbuchu policisté zatím neurčili.

Bezpečnostní opatření zasáhla i tenisový Wimbledon. Pracovník alespoň natírá betonový zátaras na zeleno

Policie se domnívá, že za nezdařenými útoky stojí jedna a táž skupina napojená na Al-Kajdu. Podle listu The Sun vedl buňku šestadvacetiletý neurolog Mohammed Asha. Policie ho zatkla společně s jeho o rok starší ženou a dvouletým synem na dálnici M6 v Cheshiru.

Dalším zatčeným je irácký lékař Bilal Abdulla. Kvalifikaci lékaře získal v roce 2004 v Bagdádu, v současnosti pracoval v nemocnici Royal Alexandra Hospital ve skotském městečku Paisley, nedaleko Glasgow.

Policie má vedle manželského páru další čtyři lidi. Dva muže zadržela přímo při pokusu o útok v Glasgow. Jeden z nich je v nemocnici v kritickém stavu s popáleninami, druhý je na cele. Vedle toho se podařilo zadržet jednoho muže při razii v Liverpoolu a dalšího muže při akci v oblasti Paisley. Ani jednomu z nich ještě nebylo třicet.

Dalšího podezřelého, napojeného na útoky v Londýně a Glasgow, zadržela britská policie v pondělí večer. Odmítla však sdělit, kde k zatčení došlo. Uvedla jen, že útočník je ve vazbě. Podle BBC byl muž zatčen mimo území Velké Británie.

Věděli o nich
Scotland Yard byl těsně před nezdařeným útokem v Glasgow atentátníkům na stopě. Alespoň to tvrdí britský realitní agent Daniel Gardiner, do jehož firmy prý volali policisté kvůli telefonátům spjatým s pátečními událostmi v metropoli.

Policejní vyšetřovatel u domu v Liverpoolu, kde byl zatčen jeden z podezřelých z přípravy útoku na letiště v Glasgow

"Chtěli vědět, proč jsme volali na jedno určité číslo,"
uvedl agent. V neděli pak strážci zákona prohledali nemovitost v Houstonu poblíž glasgowského letiště. Dům pronajímala právě Gardinerova realitní kancelář.

Objevila se i zpráva, že Britové o chystaných útocích věděli díky americkým zpravodajským službám. Ministryně vnitra Jacqui Smithová to nepotvrdila. "Jednou z věcí, které jsem se rozhodla v této práci nedělat, je mluvit o věcech, ve kterých si nejsem jistá," citoval ministryni list Guardian

Rovnýma nohama do války
Nezdařené teroristické útoky připravily premiérovi Gordonu Brownovi pěkný vstup do úřadu. Tonyho Blaira nahradil před týdnem.

Gordon Brown nastoupil do premiérského úřadu ani ne před týdnem. Hned v prvním veřejném vystoupení se musel zabývat terorismem. "Je to dlouhodobá hrozba, která nezmizí během následujících týdnů nebo měsíců," řekl BBC.

Brown pokládá spojení skupiny s Al-Kajdou za jisté. "Hrozba bude dlouhodobá. Nevzdáme se, nenecháme se zastrašit a nenecháme nikoho, aby podkopával náš britský způsob života," prohlásil premiér.

Za pevný postoj ho pochválil americký prezident Bush. Při setkání s ruským prezidentem Putinem ocenil Brownovu "silnou reakci" a poznamenal, že boj s teroristy pokračuje.

Poplach v Británii: hlavní otázky

Mají se lidé bát jezdit do Británie? Prozatím tam nikdo nepřišel o život, ale podle místních úřadů může v příštích dnech a možná týdnech kdykoli dojít k teroristickému útoku.

Co je to nejvyšší stupeň ohrožení?
Podle systému zavedeného před rokem mají být bezpečnostní složky i občané maximálně ostražití, protože hrozba útoku je "bezprostřední".

Co to znamená v praxi?
Podstatně delší zdržení na letištích, silniční uzavírky, časté kontroly zavazadel.

Kdo za hrozbou stojí?
Policejní zprávy hovoří o mužích "jihoasijského původu". Vláda se domnívá, že útoky byly připravovány podle "učebnice Al-Kajdy", ale spojení s Usámou bin Ládinem je diskutabilní – pachatelé se jeví jako amatéři bez patřičného zázemí.

Proč se soudí, že jsou to islamisté?
Muž v Glasgow se v odletové hale snažil mrštit Molotovův koktejl s pokřikem "Alláh, Alláh!". Jeden ze dvou mercedesů v Londýně parkoval ve čtvrti nočních klubů, které symbolizují "západní zhýralost".

Hledá policie někoho konkrétního?
Ano, Laminea Adama z pákistánské buňky, který plánoval napadnout noční kluby již v minulosti. Ovšem teroristických buněk působících v Británii je asi 50 a na seznamu sledovaných osob figuruje 1500 lidí.

Jaký je důvod načasování útoků?
V Británii začaly prázdniny, letiště jsou plná lidí, Gordon Brown vystřídal Tonyho Blaira na místě premiéra a jmenoval nové ministry, ve Wimbledonu probíhá tenisový turnaj a včera se konal koncert za princeznu Dianu. To vše mohli teroristé narušit.

Může se Británie účinně bránit?
Ano, ale za cenu zásahů do soukromí. Třeba odposlechem stovek lidí či pomocí "nařízení o kontrole", kdy lze podezřelým odebrat pas a další osobní věci.

Jak reagují muslimové?
Britské muslimské fórum, sdružující 300 mešit, vyzvalo své členy k bdělosti a ke spolupráci s policií.

Proč v Británii kvete radikalismus?
Mnohé islámské komunity tu žijí na okraji společnosti v systému, který připomíná apartheid.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video