Na obchodu se podílela britská BAE Systems. Podplácela prý po celém světě.

Na obchodu se podílela britská BAE Systems. Podplácela prý po celém světě. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Britové kvůli korupci prověří české stíhačky

  • 79
Britští detektivové prošetřují, zda při českém miliardovém tendru na nákup stíhaček nedošlo ke korupci. Tuzemského konkurzu na dodávku stíhacích letounů se totiž účastnila i britská zbrojařská firma BAE Systems. Právě ta je podezřelá z masivního uplácení při získávání zakázek.

"Nemohu uvést žádné podrobnosti. Jediné, co mohu potvrdit, je, že vyšetřujeme obchody BAE Systems v řadě zemí včetně České republiky," řekl v pondělí MF DNES David Jones, mluvčí britského Úřadu pro závažnou hospodářskou trestnou činnost (Serious Fraud Office).

Za vlády Miloše Zemana (ČSSD) vyhrála BAE Systems tendr na dodávku stíhaček. Obchod se nakonec neuskutečnil.

Blair zastavil vyšetřování
Kvůli dva roky roky trvajícímu vyšetřování podezřelých aktivit největší evropské zbrojovky se ve Velké Británii rozhořel skandál.

Vláda Tonyho Blaira totiž minulý týden sáhla k ojedinělému kroku: nařídila zastavit vyšetřování korupce týkající se obchodu BAE se Saúdskou Arábií. Úřad má podezření, že v rámci něj firma rozdala úplatky ve výši téměř sto milionů liber (4,2 miliardy korun).

Mezi podezřelými jsou vysocí představitelé saúdské královské rodiny i bývalí představitelé britské konzervativní vlády. Šéfové BAE všechna nařčení odmítají.

Premiér Blair odůvodnil rozhodnutí širším veřejným zájmem, který převážil nad potřebou dohlížet na dodržování zákonů.

Pokračování vyšetřování by podle něj mohlo ohrozit bezpečnost Británie, například narušením spolupráce mezi tajnými službami obou zemí.

Skutečný důvod může být prozaičtější. Vládci Saúdské Arábie znervóznělí rychle postupujícím vyšetřováním totiž v poslední době vyhrožovali, že pokud bude vyšetřování pokračovat, BAE přijde o další část lukrativního kontraktu – nákup 72 letadel typu Eurofighter Typhoon v hodnotě 250 miliard korun.

Britský Úřad pro závažnou hospodářskou trestnou činnost, který spadá přímo pod nejvyššího žalobce, teď prošetřuje obchody BAE Systems po celém světě.

Kauza BAE
Kromě Česka také zkoumá chování zbrojařské společnosti při získávání státních zakázek v Chile, Tanzanii, Jihoafrické republice nebo Rumunsku. Kauza BAE je nejrozsáhlejším případem, na kterém nyní úřad pracuje.

"V těchto vyšetřováních děláme pokroky. Pokud bychom si mysleli, že už žádný další pokrok není možný, dávno bychom je zastavili," řekl v pondělí David Jones.

S vyšetřováním podezřelého saúdského kontraktu začali detektivové v létě 2004. "Ostatní vyšetřování se rozběhla krátce poté," řekl mluvčí Jones.

Český tendr
Britská zbrojovka BAE Systems byla klíčovým hráčem ve vleklém tendru na nadzvukové letouny pro českou armádu.

V konsorciu se švédským Saabem totiž původně konkurz vyhráli, respektive v něm zůstali jako jediní. Vláda Miloše Zemana v roce 2002 jednomyslně odsouhlasila, že od nich koupí 24 letounů Gripen za šedesát miliard korun.

Výběrové komisi na posouzení nabídek předsedal dlouhou dobu Jaroslav Tvrdík (ČSSD). Projekt na poslední chvíli nevyšel – nejprve parlament neschválil jeho financování a pak ho definitivně spláchly povodně v roce 2002, kdy bylo nutné peníze investovat jinam.

Stát si nakonec od švédských vzdušných sil na desetiletý pronájem vzal jen čtrnáct gripenů. Na tom už se BAE Systems nijak nepodílel.

Tendr provázely divoké hádky politických stran i mimořádně silný lobbing ze strany zbrojařských firem i jejich mateřských států – premiéru Zemanovi na podporu BAE Systems psal britský ministerský předseda Tony Blair, za americké zbrojovky urputně lobboval Bílý dům.

Objevovala se i četná podezření z korupce, a to i v souvislosti s firmou BAE Systems a předními českými politiky. Žádná se ale nikdy nepotvrdila.

Předcházela podezření
Na podivné praktiky společnosti BAE Systems při získávání zbrojařských zakázek upozornili poprvé už před několika lety reportéři britského deníku The Guardian.

Právě na základě jejich odhalení se případu začal věnovat i Úřad pro závažnou hospodářskou kriminalitu. Reportéři tvrdí, že zbrojovka v minulosti v tendrech na vyzbrojování masivně uplácela představitele zemí, v nichž se o zakázky ucházela.

A to pravděpodobně s vědomím vrcholných britských politiků a úředníků. Klíčovou roli v korupci měla hrát sekce ministerstva obrany, která má na starosti podporu zbrojního exportu.

Právě s vědomím této sekce mělo v minulosti docházet k vyplácení speciálních provizí lidem, kteří mohli úspěch v tendru zajistit. Provize byla většinou připočtena k ceně zakázky, zaplatili ji daňoví poplatníci nakupujícího státu.

Beztrestné uplácení
Až do konce roku 2001 nebylo uplácení zahraničních veřejných činitelů v Británii trestným činem. Stalo se jím až na nátlak Spojených států.

Úřad pro závažnou hospodářskou činnost už v rámci vyšetřování provedl desítky výslechů. Zmapoval také složitý systém různých prostředníků a firem registrovaných v daňových rájích, přes které BAE na konci 90. let přesouvalo velké sumy peněz.

V saúdském případě se detektivové dostali až k tajným švýcarským kontům, kam měly být úplatky převáděny, a vystopovali celou trasu plateb.

Smlouvu na dodávku vojenských letounů uzavřelo BAE Systems se Saúdskou Arábií po tříletých náročných námluvách v roce 1985.

Pro BAE byl kontrakt, známý pod jménem Al-Yamamah (Holubice), obchodem snů. Se Saúdy se dohodli na dodávkách v celkové hodnotě 43 miliard liber (podle současného kurzu 1,8 bilionu korun) rozdělených do několik částí.

Podle britských detektivů bylo nejméně sto milionů liber (4,2 miliardy korun) odvedeno do speciálního fondu, z něhož BAE Systems plnila i ta nejtajnější přání vybraných členů saúdské královské rodiny.

Zbrojovka například hradila luxusní výlety saúdské rodiny po celém světě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video