Letouny Nimrod MR.2 pro hlídkování nad mořem britské letectvo kvůli rozpočtovým...

Letouny Nimrod MR.2 pro hlídkování nad mořem britské letectvo kvůli rozpočtovým škrtům vyřadilo ze služby | foto: RAF

Máme tady cizí ponorku, žádali Britové o pomoc NATO

  • 134
Velká Británie musela požádat spojence z NATO o vyslání sledovacích a výzvědných letounů na vystopování záhadné cizí ponorky ve skotských vodách. Vlastní stroje, určené pro hlídkování nad mořem, totiž Britové kvůli rozpočtovým škrtům vyřadili ze služby.

Záhadná cizí ponorka se podle britských deníků objevila ve skotských vodách koncem listopadu a pátrání po ní skončilo minulý týden. Londýn však musel požádat o pomoc spojence. Britové totiž nedávno kvůli škrtům vyřadili letouny Nimrod pro námořní hlídkování, které byly ke stopování ponorek určeny.

„Spojenci z NATO poskytli pomoc v podobě námořních hlídkových letounů na omezenou dobu pro operace ze základny RAF Lossiemouth. Nechceme diskutovat o detailech těchto námořních operací,“ citovala britská média strohé vyjádření britského ministerstva obrany.

Spojené státy vyslaly do Británie dva stroje P-3 Orion, kanadské letectvo CP-140 Aurora a Francie průzkumný letoun Atlantique 2. Britské letectvo do pátrání nasadilo výzvědný a sledovací stroj Sentinel.

Hon na ponorku podle britských deníků začal okamžitě poté, co byl na moři pozorován periskop neznámého plavidla. Bylo to v místech, kde ponorky britského námořnictva mířící na strategickou základnu Faslane plují už vynořené.

Během pátrání průlivem pluli Rusové

Zrovna v době pátrání po ponorce rovněž proplouvala Lamanšským průlivem skupina ruských válečných plavidel Severní flotily. V čele s velkou protiponorkovou lodí Severmorsk přepluly nejužší část průlivu u Calais a vpluly do zálivu Seiny. (Více o plavbě ruských válečných lodí zde)

K události u skotského pobřeží navíc došlo jen měsíc poté, co byla jiná podezřelá ponorka spatřena v teritoriálních vodách švédského souostroví Stockholm. Švédské námořnictvo po rozsáhlém pátrání potvrdilo, že šlo skutečně o ponorku. Zda byla ruská, jak Švédové původně spekulovali, však potvrdit nemohlo.

Nejde přitom o ojedinělé případy. Poplach pro britské námořnictvo způsobil například na jaře ruský torpédoborec Kulakov (třída Udaloj), který se nebezpečně přiblížil k britským vodám severně od Skotska. Těsně před koncem loňského roku zasahoval podobně torpédoborec HMS Defender, když se ruská letadlová loď Kuzněcov údajně kvůli špatnému počasí ukryla v zálivu Moray Firth na východě Skotska.

, natoaktual.cz

Video