"Některé ze snímků ale spíše naznačují tenčí vrstvu oblačnosti, jako by skrz ně prosvítala vyšší oranžově zabarvená oblačnost,“ říká o snímcích meteorolog Martin Setvák.

"Některé ze snímků ale spíše naznačují tenčí vrstvu oblačnosti, jako by skrz ně prosvítala vyšší oranžově zabarvená oblačnost,“ říká o snímcích meteorolog Martin Setvák. | foto: Cloud Appreciation Society

Britové chtějí uznání „nového“ mraku, z Česka ale zní skepse

  • 36
Britská Královská meteorologická společnost chce změnit učebnice a zapsat do nich nový druh mraku. Říkají mu asperatus, zespoda připomíná zvlněnou mořskou hladinu. Některé jeho fotografie ale spíše naznačují zpracování v grafickém programu. Fotografie mraků zaslali i čtenáři iDNES.cz, nevypadají ovšem tak dramaticky.

Proměnlivost oblačných tvarů fascinuje lidstvo už tisíce let. Nejnovější "miláček" médií - asperatus, jak mu říkají - má dokonce šanci získat místo v systematickém roztřídění mraků. Požádala o to britská Královská meteorologická společnost.

Pokud by uspěla, bude to první podobná změna učebnic meteorologie za více než půl století, připomněl web britského listu Daily Mail.

MRAK NA BRITSKÉM WEBU

Podívejte se na snímky britské Cloud Appreciation Society

Označení asperatus pochází z latiny a vystihuje právě zvlněnost základny, čímž se mrak liší od většiny ostatních oblaků.

Oblak tohoto tvaru vzniká "těsně před frontální bouřkou, která se utvořila nejčastěji nad oceánem, kde byla zaznamenávána vysoká vlhkost vzduchu a oblak se poté dostal nad pevninu. Podle posledních studií se ale oblak vytváří pouze před bouřkou, při vysoké vlhkosti vzduchu," citovaly Novinky.cz Dagmar Honsovou ze společnosti Meteopress.

Neobvyklá oblačnost nad Novým Zélandem - Hanmer Springs

Neobvyklá oblačnost nad Novým Zélandem - Hanmer Springs. Zdroj: Cloud Appreciation Society

Meteorolog Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se ale na "nový mrak" tváří skepticky.

"Ze všeho nejvíce mi to charakterem připomíná odrůdu či zvláštnost typu mamma, která se vyskytuje na spodní hranici oblačnosti kovadlin bouří (vznikající 'negativní konvekcí') nebo obecně hodně turbulentní spodní základnu oblaku druhu stratocumulus, případně základnu kumulonimbu (bouřkového mraku, pozn. red.)," komentoval snímky pro iDNES.cz.

"Některé ze snímků ale spíše naznačují tenčí vrstvu oblačnosti, jako by skrz ni prosvítala vyšší oranžově zabarvená oblačnost (například při západu Slunce). Nejspíš se jedná o silně rozvlněnou spodní základnu nějaké nízké až střední oblačnosti. Navíc mohou zobrazovat různé jevy, 'naházené do jednoho pytle'," míní.

Příznivcům teorie "nového mraku" příliš nenahrává fakt, že některé snímky jeví poměrně značné stopy použití programu na úpravu fotografií. "Působí dojmem, že autor chtěl vytáhnout strukturu té oblačnosti a nejspíš použil 'neostrou masku' nebo nějaký jiný filtr pro zvýraznění detailů," uvedl Setvák.

Neobvyklá oblačnost nad USA - Cedar Rapids, Iowa

Neobvyklá oblačnost nad městem Cedar Rapids v Iowě vzbuzuje dojem notné grafické úpravy v počítači. Zdroj: Cloud Appreciation Society

To, že se snímky objevily nyní, přisuzuje rozšíření digitální fotografie. "Co se týká přidání 'asperatu' do oficiálního atlasu oblaků, tak jsem spíše skeptický - i pokud by uspěli, tak by se to neobjevilo jako nový 'druh', nanejvýš jako tvar, odrůda nebo zvláštnost. Vědecký význam to však má minimální, celkově mi to vše připadá jako poněkud nafouknutá bublina," uzavřel meteorolog.

Snímky oblačného úkazu - tak působivé, jako ty ze světa - zatím česká obloha nenabídla. "Našel jsem jednu, která se výrazně podobá těm, které jsme měli všichni možnost vidět," ozval se iDNES.cz Jan Drahokoupil ze serveru Bouřky.com. Dva roky starý snímek pochází z Jeseníku.

Neobvyklá oblačnost nad Českem - Jeseník, květen 2006

Neobvyklá oblačnost nad Českem - Jeseník, květen 2006. Zdroj: Pavel Klásek pro Bouřky.com

Čtenáři iDNES.cz zaslali redakci snímky podobných mraků se zvlněnou základnou, které nafotili.

Snímek Evy Kučerové z Lucemburku

Snímek Evy Kučerové (Lucemburk)

Snímek Lukáše Drexlera z Olomouce

Snímek Lukáše Drexlera (Olomouc)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video