Koncern BAE Systems pronajal České republice čtrnáct strojů Jas-39 Gripen

Koncern BAE Systems pronajal České republice čtrnáct strojů Jas-39 Gripen | foto: Armáda ČR

Britové chtějí, aby koncern, který Česku pronajal gripeny, přiznal korupci

  • 5
Britští vyšetřovatelé požadují, aby tamní zbrojní koncern BAE Systems, do konce září přiznal vinu v případu údajné korupce při prodeji zbraňových systémů. Jinak mu hrozí soudním stíháním. Protikorupční úřad tak chce uzavřít šestileté vyšetřování, v němž se kupříkladu řešil i podezřelý pronájem gripenů do Česka.

Už před třemi lety zastavil britský protikorupční úřad SFO prověřování podezřelých dodávek letadel Tornado do Saudské Arábie a prodej zbraní do Kataru a Chile. Začátkem září pak přestal zkoumat i prodej fregat do Rumunska.

SFO podle britského nedělníku Mail On Sunday zbrojnímu koncernu BAE, jenž za podezřelými dodávkami stál, navrhl dohodu. Pokud zbrojaři přiznají vinu v případu údajné korupce, SFO je nepošle před soud. Na souhlas má vedení BAE čas do konce měsíce.

Případná pokuta by mohla dosahovat několika desítek milionů liber, jednalo se totiž o kontrakty za 2,5 miliardy liber. Do Tanzanie dodal BAE techniku pro řízení letového provozu za osmadvacet milionů liber, do Jihoafrické republiky poslal v roce 1999 letadla Hawk a Gripen za půl druhé miliardy liber a Češi si v roce 2002 pronajali gripeny asi za miliardu.

Pokud se protikorupční úřad s BAE Systems nedohodnou, dostane generální prokurátorka Patricie Scotlandová od vyšetřovatelů doporučení, podle kterého rozhodne, zda podat žalobu.

Chceme ukončit šestileté vyšetřování, tvrdí mluvčí BAE

"Firma spolupracuje s vyšetřovateli a poskytuje, kdykoli je o to požádána, přístup k lidem a informacím," prohlásil mluvčí BAE a podpořil i tento podle něj "nekompromisní přístup v naději, že to uzavře vyšetřování, které se táhne šestý rok".

Gripeny vyrábí švédská zbrojovka Saab AB. Britští BAE Systems mají ve společnosti jednadvacetiprocentní podíl a letouny prodávají. Švédsko v polovině června uzavřelo vyšetřování údajného uplácení při prodeji stíhaček Jas-39 Gripen s tím, že podíl zbrojovky Saab AB se na úplatcích nepotvrdil.

Vyšetřování ale prokázalo, že britská zbrojovka BAE Systems při prodeji gripenů v cizích zemích prováděla "skryté platby". - čtěte Švédsko ukončilo vyšetřování prodeje gripenů, v Česku se prý uplácelo

Gripeny v Česku

- Nákup gripenů schválil v dubnu 2002 v České republice kabinet Miloše Zemana (ČSSD). Rozpočet odborníci vyčíslili na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu.

- Po povodních v létě 2002 rozhodla nová vláda Vladimíra Špidly (ČSSD), že se stíhačky kupovat nebudou, peníze byly totiž potřeba jinde.

- Česko ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004 a v roce 2005 gripeny v české armádě nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

                                                                                      Zdroj: ČTK


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video