British Museum má ukradené obrazy z Čech

  • 12
Jedna z nejznámějších světových galerií - londýnské British Museum přiznalo, že čtyři obrazy starých mistrů v jeho sbírkách ukradli nacisté v tehdejším Československu. Patřily do soukromé sbírky brněnského právníka Artura Feldmanna.

Díla pocházejí z patnáctého až osmnáctého století: Svatá rodina Niccola dell'Abbateho, Madona s dítětem Martina Johanna Schmidta, Svatá Dorota a Ježíšek od žáka Martina Schongauera a návrh knižní ilustrace Nicholase Blakeyho.

Dnešní cena kreseb se odhaduje na sto padesát tisíc liber. To je přes sedm milionů korun. Díla nejsou vystavena, ale nacházejí se v depozitáři.

British Museum získalo kresby legálně. Tři obrazy vydražilo na aukci v roce 1946, jeden instituci v roce 1948 odkázal bývalý kurátor.

Návratu obrazů se domáhají pozůstalí brněnské židovské rodiny. Britské muzeum ujišťuje, že bude věc řešit.

Na obrazy je v květnu upozornila komise, která pátrá po uměleckých dílech ukradených za války v Evropě (Comission for Looted Art).

Brněnský právník vlastnil sbírku asi 750 obrazů starých mistrů. Gestapo obrazy na počátku okupace zabavilo. Feldmannova žena byla poslána do koncentračního tábora Osvětim, kde byla zabita. Její muž byl uvězněn a odsouzen k trestu smrti. Zemřel ale dřív, protože byl nemocen.

Muzeum uvedlo, že zvěrstva spáchaná během let 1933-1945 představují zvlášť brutální období moderní historie a vyjádřilo obětem nacistického režimu sympatie.

Zástupci British Museum se už v roce 2000 oficiálně zavázali, že pokud by v jejich sbírkách byly předměty ukradené za války nacisty, snažili by se najít cestu, jak je vrátit.

Britské muzeum nyní znovu zopakovalo, že má zájem na co nejrychlejším a všestranně přijatelném řešení celé záležitosti. Po prozkoumání podkladů totiž uznalo, že nároky dědiců jsou přesvědčivé.

Muzeum nyní jedná s Feldmannovou rodinou zastupovanou komisí Commission for Looted Art in Europe. Spolupředsedkyně této komise Anne Webberová řekla, že postup muzea je velice vstřícný a že ho oceňuje.

Společně nyní hledají cestu, jak kresby předat. Britský zákon o muzeích z roku 1963 totiž nedovoluje ze sbírek státních muzeí vydávat jakékoli předměty.

Jedna z nejpozoruhodnějších československých sbírek
Sbírka židovského advokáta se v kontextu českého a moravského meziválečného sběratelství řadí mezi stěžejní fondy, z nichž pocházejí nejhodnotnější kreslířská díla minulosti. Spolu se sbírkou Arnolda Skutezkého a menší kolekcí Jiřího Karáska ze Lvovic tvoří trojici původně privátních sbírek, které byly zpřístupněny laikům.

Sběratel Feldmann v roce 1934 nabídl nejhodnotnější kresby ze svého souboru do zahraničí. Ty jsou dodnes roztroušeny po světových galeriích.

Z původně značně rozsáhlé kolekce se sto třicet pět kreseb stalo v roce 1942 majetkem obrazárny tehdejšího Zemského muzea v Brně. Doposud byly součástí sbírek Moravské galerie. I o návrat těchto děl usilují příbuzní.

Kdo byl Arthur Feldmann
Arthur Feldmann (1887-1941 nebo 1942) byl brněnský advokát a sběratel umění. V říjnu 1941 byl rozsudkem stanného soudu při německém soudu v Brně odsouzen k smrti a jeho majetek byl zkonfiskován. Část jeho rodiny holocaust přežila, jeho vnuk Uri Peled žije v izraelském Tel Avivu.

Madona s dítětem od Martina Johanna Schmidta z 18. století je jedním ze čtyř obrazů ve vlastnictví Britského muzea, které byly nacisty za druhé světové války ukradeny ze soukromé sbírky v tehdejším Československu, 3. října 2002

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video