Pohled na nemocnici ve městě Stafford, která je v centru skandálu ohledně zanedbávání péče o pacienty (6. února 2013) | foto: Reuters

Pacienti v britské nemocnici zbytečně umírali. Pili i vodu z vázy

  • 196
Velkou Británií opět otřásá skandál kvůli úrovni zdravotní péče. V jeho středu figuruje nemocnice ve městě Stafford, kde lidé zbytečně trpěli kvůli špatné péči a stovky jich proto dokonce mohly umřít. Vyprahlí pacienti tam pili i vodu z vázy, uvádí se v nově zveřejněné zprávě o poměrech v zařízení.

Británie byla na svůj zdravotní systém vždy patřičně hrdá a nezapomněla se jím pochlubit ani při zahajovacím ceremoniálu loňských olympijských her v Londýně. Říká se mu zkratkou NHS (National Health Service - Národní zdravotní služba)
a jeho kouzlo spočívá v tom, že většinu zdravotní péče poskytuje všem obyvatelům království, i těm, kteří na něj nepřispívají v daních.

Jenže Britové zároveň už roky řeší úroveň zdravotní péče ve státních zařízeních. A to až do té míry, zda v některých nemocnicích dokonce umírají kvůli špatné zdravotní péči lidé. Například loni v říjnu se dle listu The Daily Telegraph objevily statistiky, podle nichž v roce 2011 zemřelo v nemocnicích 150 lidí hlady nebo žízní.

V centru skandálu ohledně zanedbávání péče se nicméně už před lety ocitla nemocnice v anglickém městě Stafford. Podle odhadů tam v letech 2005 až 2009 mohlo zbytečně (kvůli zanedbané péči) zemřít 400 až 1 200 pacientů. Aféra vypukla poté, co se mnohým jevil podezřele vysoký počet úmrtí v nemocnici.

Ve středu britská vláda zveřejnila výsledky práce speciálně zřízené vyšetřovací komise, která se poměrům v nemocnici ve zmíněných letech zabývala. "Byli tam pacienti, kteří tak zoufale chtěli vodu, že ji pili ze špinavých váz pro květiny," prohlásil poté premiér David Cameron v parlamentu. Zároveň se omluvil všem rodinám, kterých se to týkalo.

Systém zklamal, lidé byli bez pomoci

Šéf vyšetřovací komise Robert Francis uvedl, že ve staffordské nemocnici zbytečně trpěly stovky lidí. "Zklamal je systém, který ignoroval varovná znamení a upřednostňoval kontrolu výdajů nad pacienty a jejich bezpečností," uvedl v prohlášení. "Starší a bezbranní pacienti byli ponecháni nemyti, nekrmeni a bez tekutin. Byli zbaveni důstojnosti a respektu. Někteří pacienti si museli ulevit do svých postelí, protože se jim nedostalo pomoci, aby se dostali na záchod," vyjmenovával Francis podmínky v tomto zdravotnickém zařízení.

Také se tam stávalo, že lidé ani nedostali potřebné léky. "Mnohým se bude zdát těžké vůbec uvěřit, že se toto všechno mohlo dít v NHS nemocnici," dodal. Kromě kritiky přišel i s 290 body, jak podobným případům zabránit.

Upozornil přitom na fakt, že zaměstnanci, kteří na podmínky v nemocnici upozorňovali, byli umlčováni. A otřesení příbuzní pacientů ignorováni. Francis proto například navrhuje, aby bylo trestným činem, pokud zdravotníci zaviní smrt či utrpení pacienta třeba tím, že nedodrží základní zdravotní normy.

Systém by měl nejen podporovat ty, kteří na špatnou péči upozorní, ale zaměstnanci zdravotnických zařízení by dle něj měli být ze zákona povinni informovat svého zaměstnavatele, pokud si všimnou, že nějakému pacientovi byla způsobena újma.

Další nemocnice jsou na řadě

Jenže tím skandál ve Velké Británii zdaleka nekončí. Zpráva o poměrech ve staffordské nemocnici ještě ani pořádně nedozněla a britská média už hlásila, že ve středu začalo další vyšetřování podezřele vysokého počtu úmrtí, tentokrát hned v pěti nemocnicích. Nařídil ho David Cameron.

Od léta roku 2010 až do 2012 v nich zaznamenali celkem přes tři tisíce úmrtí, což je číslo, které vybočuje nad počet lidí, kteří by v takto velkých zařízeních měli dle různých kritérií (třeba průměrného věku a zdravotního stavu místní populace) v průměru zemřít. A i když to nutně nemusí být důkazem toho, že je něco špatně, je to takové výstražné znamení. Podezřelé nemocnice jsou v hrabstvích Lancashire, Essex a v Manchesteru, upozornil list The Daily Telegraph.

Deník The Times došel k závěru, že pacienti nejsou v bezpečí nikde v Británii. James Duff, který je přesvědčen, že jeho manželka Doreen zemřela ve staffordské nemocnici kvůli nedostatečné péči, navíc tvrdí, že za pochybení dosud nikdo nebyl potrestán. A to navzdory už několika vyšetřováním poměrů v tomto zdravotnickém zařízení.

"Ani jeden člověk kvůli tomu neztratil práci - místo toho byli povýšeni nebo přesunuti. Je to neštěstí, ale nikdo za něj není zodpovědný," zlobí se. List The New York Times k tomu podotkl, že od vypuknutí skandálu opustilo své posty několik vedoucích pracovníků z nemocnice i regionálních úřadů zodpovědných za zdravotnická zařízení.

Stafford

Stafford


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video