Británie žasne nad bitkou vicepremiéra

Vicepremiérovi Blairovy vlády Johnu Prescottovi se kampaň před nadcházejícími parlamentními volbami v Británii vymkla z rukou. Když byl vyprovokován jedním z nespokojených voličů, který po něm hodil vejce, vzkypěla v něm jeho námořnická krev a vzal spravedlnost do svých rukou.

Prescottova rána pěstí však devětadvacetiletého muže na rozdíl od okolí příliš nezaskočila a na místopředsedu se bezhlavě vrhl. Chytil ho pod krkem a povalil na zem. Dvaašedesátiletého politika vyprostilo ze sevření až několik jeho pomocníků.

FOTOGALERIE BITKY

Střet zachytila TV stanice SKY News

Incident se odehrál při předvolebním turné ve Walesu. Fotografie zápasícího Prescotta se objevila snad ve všech britských novinách na titulní straně. Rozpoutala se z toho pěkná aféra. "Má místopředseda vlády právo bránit se jako poslední námořník?" ptají se novináři.

Tony Blair: John je prostě John
Labouristický premiér Tony Blair vyjádřil nad incidentem lítost. "Je to politováníhodná událost, ale pan Prescott měl právo na obranu," řekl Blair. A potom dodal: "John je John, ale jsem rád, že je mým vicepremiérem."

"V mele, která propukla, jsem jasně jednal v sebeobraně," bránil se Prescott, který před vstupem do politiky brázdil jako námořník vody všech oceánů. Muž, kterému dal vicepremiér pocítit údernost své levačky, strávil noc na policejní stanici. Prescott naproti tomu odkráčel z místa činu jako volný muž, byť s rozplácnutým vajíčkem na saku.

Voliči žasnou i souhlasně pokyvují
Nebývale impulsivní reakce vysoce postaveného politika vyvolala také bouřlivé reakce voličů; jejich názor na Prescottův čin však není jednotný. Část z nich Prescottovi spílá za to, že se nedokázal ovládnout.

Jiní mu naopak navrhují medaili za chrabrost a také za to, že na rozdíl od jiných  bezpáteřných politiků je člověk z masa a kostí, který ví, co se od muže v takové situaci čeká.

Opozice doporučuje džudo
Politici různých stran zůstali po incidentu jako opaření. Představitelé opozice měli nejprve tendenci Prescotta tvrdě odsoudit, pak se však poněkud stáhli do ulity, protože jim došlo, že něco podobného může na cestě za přízní voličů potkat i je.

"Je evidentní, že vysoce postavený politik narazil tentokrát na tvrdou realitu," zhodnotil situaci předseda Konzervativní strany Michael Ancram.

Vůdce opozice William Hague, který obdivuje bojová umění, Prescottovi doporučil, aby se na podobné případy lépe připravil. "Měl by se naučit džudo - bylo by to mnohem rychlejší," utrousil Hague po incidentu.

Předvolební kampaň nese smůlu
Předvolební kampaň se nevyvíjela podle představ ani pro další politiky. Premiéru Tonymu Blairovi zastoupila cestu před vchodem do nemocnice žena, jejíž partner trpí rakovinou. Blair byl nucen si vyslechnout její dlouhý, rozhořčený monolog, v němž mu vyčetla, že za mnohé problémy ve zdravotnictví mohou právě labouristé.

Ministru vnitra Jacku Strawovi se zase na konferenci Policejní federace v Blackpoolu jeho podřízení vysmáli, když se jim snažil namluvit, že úroveň policejní služby se zvyšuje.

Muž v boxerských rukavicích čeká, až britský vicepremiér John Prescott vyjde z budovy, 17. května 2001.

Britský vicepremiér John Prescott je při předvolební kampani už raději policií dobře chráněn, 17. května 2001.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video