Británie rekapituluje případ Kelly

  • 2
První dějství hledání pravdy o sebevraždě zbrojního experta Davida Kellyho skončilo. Prozatím se nekonalo očekávané politické zemětřesení. Přestože vyšetřování odhalilo spiklenecké počínání vládních úředníků, premiér Blair může být spokojen. Kauza odvedla pozornost od hlavních problémů kolem Iráku.

Soudce lord Hutton přerušil výslechy do 15. září.

Do té doby vyhodnotí dosavadní informace a rozhodne se, které další důkazy nebo svědky bude potřebovat. Některé může předvolat znovu.

Židle se zvrtla jen pod Campbellem
Kdykoli si političtí odpůrci myslí, že mají Tonyho Blaira v koutě, končí to zklamáním, připomíná komentátorka listu The Guardian Polly Toynbeeová. Blairova výpověď před soudcem Huttonem zanechala dobrý dojem.

Během líčení podal demisi premiérův mediální guru Alastair Campbell. Neodchází zcela čistý. Ačkoli to popíral, ukázalo se, že zasahoval do dokumentu výzvědných služeb o iráckých zbraních. Neprokázalo se však, že by šel proti vůli šéfů špionáže.

Blair se po Campbellově odchodu rozhodl, že zcela přetvoří informační aparát vlády. Podle listu Financial Times tím v podstatě přiznal, že dosavadní informační politika vlády selhala a že lidé kabinetu nevěří.

Případ otřásl i BBC
Kauza ukázala také nedostatky ve zpravodajství nejvlivnějšího britského média BBC. Kelly řekl před svou smrtí vyšetřovacímu výboru, že nepoznával slova, kterými novinář Andrew Gilligan reprodukoval jejich rozhovor.

E-maily mezi členy vedení BBC ukázaly, že i zde panovaly pochyby o Gilliganově práci. Pod velkým tlakem se BBC rozhodla v první řadě bránit redakční svobodu.

Gilliganovo další působení v britském veřejnoprávním médiu ohrožuje zjištění, že navrhoval členům parlamentního vyšetřovacího výboru otázky, kterými měli dostat jeho vlastní zdroj, Kellyho, do větších kleští.

Andrew Gilligan také Kellyho odhalil jako zdroj další reportérky BBC. Nejen vláda, ale i reportér vystavoval vědce veřejnému tlaku, aby získal pár bodů ve své válce.

Politika zastínila tragédii
Na okraji zájmu tak zůstává samotný David Kelly. Podle všech výpovědí je zřejmé, že si vzal život sám. Tragédie si vynutila tichý respekt. Konkrétní důvody jeho rozhodnutí však vyvolávají méně pozornosti než jejich politické dopady.

Bývalý ministr obrany Michael Heseltine poznamenal, že svět politiky je brutální a vypočítavý.

Jestliže se média měsíce přou o tom, zda Irák mohl použít zakázané zbraně do 45 minut, jestliže novináři denně analyzují každé slovíčko z výpovědí a televize vysílá dramatizované rekonstrukce vyšetřování, sotva zbývá čas na něco jiného.

PŘÍPAD KELLY V DATECH

22. května - Zbrojní expert britské vlády David Kelly se v londýnském hotelu sešel s reportérem BBC Andrewem Gilliganem.

29. května - Gilligan v reportáži BBC obvinil vládu, že ve své zprávě ze září 2002 zveličovala hrozbu iráckého zbrojního arzenálu, aby zdůvodnila válku proti Bagdádu.

1. června - Gilligan v listu Mail on Sunday uvedl, že mu jeho zdroj řekl, že za zveličování zpráv o iráckých zbraních je odpovědný Alastair Campbell. Do dokumentu měl vsunout větu, že Irák je schopen svými zbraněmi hromadného ničení zaútočit během 45 minut.

4. července - Kelly se sešel s personálním ředitelem ministerstva obrany Richardem Hatfieldem a se svým nadřízeným Bryanem Wellsem. Varovali vědce, že za další neschválené kontakty s novináři bude potrestán. Kelly údajně působil vyrovnaně.

7. července - Britský parlamentní výbor pro zahraniční záležitosti očistil Campbella z obvinění, že nepřiměřeným způsobem zasahoval do kontroverzní zprávy. Současně kritizoval vládu za zacházení s výzvědnými informacemi.

15. července - Kelly stanul před zahraničním výborem parlamentu, aby objasnil svou roli v případu.

18. července - Policie po několikahodinovém pátrání našla tělo pohřešovaného Kellyho. Zřejmě si už předešlého dne podřezal žíly na zápěstí. - více zde

20. července - Šéf zpravodajství BBC Richard Sambrook přiznal, že Kelly byl "primárním" zdrojem informací o tom, že vláda zveličila nebezpečí Iráku, aby získala podporu pro válku. Do té doby BBC oficiálně Kellyho jméno nepotvrdila. - více zde

1. srpna - Začalo vyšetřování Kellyho smrti. - víde zde

11. srpna - V Londýně vyslechl soudce první svědky. Personální ředitel ministerstva obrany Hatfield řekl, že Kelly zklamal důvěru, kterou mu dala vláda.

19. srpna - Campbell popřel jakýkoli osobní podíl na vypracování vládní zprávy o irácké hrozbě. Tvrdil, že za zprávu měl "výhradní odpovědnost" šéf výboru pro koordinaci tajných služeb John Scarlett.

28. srpna - Britský premiér Tony Blair vypověděl, že se Campbell na vypracování dokumentu pro parlament podílel, ale s podklady nemanipuloval. - více zde

29. srpna - Alastair Campbell oznámil, že odstupuje ze své funkce. - více zde

1. září - Vdova po Kellym sdělila soudci, že její manžel se cítil zrazen ministerstvem obrany. - více zde

2. září - Profesor Oxfordské univerzity Keith Edward Hawton řekl, že informace o okolnostech Kellyho smrti "silně naznačují", že šlo o sebevraždu.

4. září - Skončila první fáze vyšetřování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video