Británie půjde do války po boku USA

  • 372
Britský parlament posvětil účast svých vojenských jednotek v případném konfliktu v Iráku. Pro návrh bylo 419 poslanců, mezi nimiž byli zejména vládní labouristé a opoziční konzervativci. Proti rezoluci hlasovalo 149 poslanců.

Britský premiér Tony Blair svedl jednu z největších parlamentních bitev své kariéry a vyhrál. Pokoušel se přesvědčit značně skeptické zákonodárce o tom, že Londýn by měl vstoupit do války proti Iráku i bez nové rezoluce OSN.

"Pokud bychom nyní ustoupili, budoucí konflikty budou nepochybně mnohem horší a ničivější," prohlásil před hlasováním Blair. Na úspěch operace proti Iráku vsadil svoji politickou kariéru.

Debata byla velmi bouřlivá, neboť premiér čelí značnému odporu ve své vlastní Labouristické straně. Navzdory předpokladům expertů se za premiéra postavil dostatečný počet poslanců jeho strany. Při posledním obdobném hlasování to bylo 122 poslanců.

IRÁCKÁ KRIZE

Reportáž:
On-line zpravodajství

Irák:
Saddám neodejde, chystá krvavé boje

Kultura:
Válka s Irákem Oscary neohrozí

Spojenci:
USA počítají v koalici dobrovolníků s Prahou

Život:
Iráčané se před válkou baví satirou

Evakuace:
Inspektoři opustili Irák

Příloha:
Vše o krizi okolo Iráku

Od pondělka na protest proti jeho irácké politice podali demisi tři členové vlády - jeden ministr a dva náměstci. Robin Cook, vlivný člen vlády a někdejší ministr zahraničí, kabinet ostře kritizoval za "válečnickou politiku".

Na druhou stranu však Blair získal dva důležité politické body. Ministryně pro mezinárodní rozvoj Clare Shortová oznámila, že nesplní svou hrozbu a nepodá demisi kvůli válce v Iráku. Toto rozhodnutí zcela zastínilo oznámení náměstka ministra zdravotnictví lorda Philipa Hunta, že demisi podá.

Druhým významným posunem jsou výsledky průzkumů, podle nichž se v posledních dnech britské veřejné mínění výrazně přiklonilo směrem k podpoře války.

Odpůrci mají podle listu The Guardian sice nadále většinu, ale podstatně se snížil jejich náskok před zastánci války. Před měsícem byl rozdíl 23, nyní činí šest procentních bodů.

Vojenský zásah proti Iráku nyní podporuje podle tohoto průzkumu 38 procent Britů, což je o devět bodů více než před měsícem.

Britský premiér Tony Blair opouští své sídlo v londýnské Downing Street a směřuje do parlamentu, aby přednesl projev kvůli Iráku. (25. února 2003)


Video