Británie pálí tisíce nakažených zvířat

V Británii vzplály mnohametrové hranice. Farmáři na nich pálí nakažená prasata, ovce a dobytek, aby zamezili šíření snadno přenosné slintavky a kulhavky. Na farmě Heddon On The Wall na severovýchodě Anglie, která je považována za jedno z ohnisek nemoci, bylo spáleno na tisíc prasat. Ohně vzplály v neděli v devět hodin večer a budou hořet po celé pondělí - musí shořet tisíce kusů zvířat. Strach z nákazy dorazil i do Evropy. Nizozemci preventivně porazili tři tisíce zvířat.

Nizozemští veterináři se o víkendu rozhodli preventivně porazit tři tisíce kusů domácího zvířectva. Razie proběhla na 11 farmách, kam byly v poslední době z Británie dopraveny ovce, prasata, hovězí dobytek a vysoká.

Britská vláda už veřejně varovala Evropu, že se nákaza může přenést i do dalších evropských zemí.

MŮŽE SE NAKAZIT ČLOVĚK?

Na rozdíl od nemoci tzv. šílených krav neohrožuje kulhavka a slintavka lidi, na člověka se může přenést jen výjimečně. Postižený má vyrážky, nemoc však na něm nezanechá dlouhodobé následky. Kulhavka a slintavka může mít ale fatální důsledky pro prasata, ovce a kozy.

Británie odkrývá další ohniska nákazy
V den pálení zvířat britští veterináři odhalili další dvě ohniska nákazy. Znepokují se hlavně proto, že se nacházejí daleko od sebe.

"Jedno je v Bromhamu v hrabství Wiltshire a druhé v hrabství Devon," řekla mluvčí ministerstva zemědělství.

Zejména kvůli nálezu v hrabství Devon upozornil ministr zemědělství Nick Brown Evropskou komisi na možnost nákazy. Odsud byly totiž vyvezeny ovce do Francie. 

Kvůli výskytu slintavky a kulhavky byly zavřeny královské parky, mezi nimi i Hampton Court poblíž Londýna, který je vyhledávaným místem turistů.

Kulhavka a slintavka se může snadno přenášet, například pomocí oblečení nebo kol automobilů.

Experti se domnívají, že tato nemoc byla zavlečena do Británie z Asie kontaminovaným masem, jímž byla krmena prasata.

Podrobnosti o karanténě a také o epidemii kulhavky, která postihla Británii před třiceti lety, najdete ZDE.

Kulhavka odřízla jih Británie od světa
Část Británie se po výskytu kulhavky a slintavky počátkem minulého týdne ocitla v karanténě. Úřady se snaží zabránit šíření nemoci, kolem farem jsou nápisy "Nevstupujte", jsou zavedena přísná hygienická opatření a obyvatelům měst je doporučeno, aby se raději vůbec nevydávali na venkov. Poštovní doručovatelé musejí nechávat poštu na okraji farem, na něž je vstup zakázán.

Slintavka trápí i Tchaj-wan
Nejen Evropa má problémy s nakaženým masem. Tchajwanské úřady oznámily tří nové případy slintavky a kulhavky u prasat. Toto zjištění zasadilo novou ránu živočišné výrobě, která se ještě nevzpamatovala z epidemie v roce 1997, kdy v zemi při preventivní kampani veterináři porazili téměř 4 miliony vepřů. Stát přišel o 1,5 miliardy dolarů.

Záběr z farmy Heddon On The Wall na severovýchodě Anglie, kde úřady nařídily okamžitou likvidaci ohněm nakažených kusů prasat, ovcí a dobytka. V zemi se objevila nákaza slintavky a kulhavky, která je považována za velmi nebezpečnou. Hranice bude hořet nejméně celé pondělí - musí na ní shořet tisíce kusů zvířat, 26. února 2001.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video