Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Britové odeberou polským rodinám stovky dětí ročně. Kvůli trestům i bytům

  • 399
Několik set malých Poláků je ročně v Británii odebráno rodičům a předáno do anglických pěstounských rodin. Často kvůli věcem, které by v Polsku nevzbudily pozornost. Britským úřadům vadí například údajné nepřiměřené fyzické tresty nebo malé byty, ve kterých musí děti žít.

Navzdory blížícímu se brexitu zůstávají v Británii statisíce Poláků. Jen málo se jich vrací domů, naopak další přijíždějí za prací i s celými rodinami. Představy, že budou své děti vychovávat jako doma, se však stále častěji hroutí při srážce s britským sociálním systémem. Počty rodičům odebraných polských dětí jdou už do stovek.

V Británii jsou totiž mnohé metody polské výchovy dětí považovány za zavrženíhodné. Důsledkem je odebrání dítěte rodičům a jeho přemístění do náhradní britské rodiny. To vše za velké pozornosti britských bulvárních médií, která jsou zaměřená proti pracovníkům z východu Evropy.

Poláků míří do ciziny méně. Doma jim rostou platy, v Británii nejistota

Podle Poláků žijících v Británii neuplyne měsíc, aby se v médiích neprobíral nějaký nový případ „týraného“ polského dítěte. Loni bylo Polákům odebráno v Británii přes dvě stě padesát dětí a letos už sto jedenáct. Je to zdaleka nejvíc ze všech zemí západní Evropy: v Německu, kde žije ještě více Poláků než v Británii, to bylo jen 39 dětí, v Irsku, kde je také velká polská komunita, je jen pět podobných případů.

„Problém je v mentalitě, v odlišnostech právního systému i kulturních rozdílech,“ vyjmenovává hlavní důvody odebírání dětí poslankyně Sejmu Magdalena Kochanová, místopředsedkyně výboru polského parlamentu, který se problémem zabývá.

„V polské ústavě máme definována rodičovská práva a pojímáme je tak, že rodič může všechno, protože dítě je jeho majetkem. V evropských zemích je ale nejdůležitější dítě, které má garantováno svá práva, a každý musí počítat s důsledky, pokud je porušuje,“ řekla Kochanová pro deník Rzeczpospolita.

Jako příklad uvedla „výprask“, který za normální „výchovnou metodu“ považuje podle průzkumu polovina polských rodin. „V takových zemích jako Norsko, Švédsko nebo Británie je výprask dítěte nepřípustnou věcí,“ dodala.

Jedním z posledních známých případů je polská rodina ze Southamptonu, které sociální služba odebrala dvě děti. Sedmiletý Viktor měl na těle modřiny a navíc se podle školy choval agresivně. „To co nám se může stát kterékoli polské rodině v Británii,“ stěžovala si matka, které odebrali navíc i mladší dceru Oliwii.

Alkohol, bití, ale i jen malý byt

Britští odborníci vysvětlují, že se většinou nejedná o jednorázové problémy, ale z hlediska úřadů jde o opakované zanedbávání rodičovských povinností či užívání v Británii nepřijatelných „výchovných metod“.

„Důvody k odebrání dítěte musí být velice závažné a v konečné fázi o nich musí rozhodnout soud,“ říká Artur Gajewski, který vede organizaci AG Family Support, jež pomáhá rodinám v podobných situacích. „Rodiče často neříkají celou pravdu. Hlavním důvodem odebírání dětí polským rodičům bývá přílišné pití alkoholu, fyzické násilí vůči dítěti nebo zanedbávání péče o ně,“ vysvětluje.

Kdo bude na brexitu tratit nejvíce? Poláci mohou přijít o práci i o dotace

Podle expertů například dítě mladší 13 let nesmí být v Británii ponecháno samo doma. Už to se bere jako zanedbávání výchovy a britští sousedé, pokud něco takového u polských rodin zjistí, volají na policii a případ následně řeší sociální úřad. Server Wirtualna Polska však uvádí, že důvodem k odebrání dítěte může být pořízení jeho nahé fotografie nebo i příliš malý byt nevhodný pro rodinu.

V Británii neexistuje na rozdíl od Polska nebo Česka síť dětských domovů a využívají se jen takzvané „náhradní rodiny“. Britské dítě může být dáno do výchovy také prarodičům nebo jiným příbuzným, ale to se v případě polských dětí neděje.

Předloni způsobil v Polsku velké pobouření případ odebraného polského dítěte, které bylo dáno do náhradní výchovy homosexuálnímu páru mužů. To je podle britského zákonodárství možné, ale v katolickém Polsku jde o něco zcela nepředstavitelného.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue