Britská královna Alžběta II. po pravici premiéra Davida Camerona při zasedání

Britská královna Alžběta II. po pravici premiéra Davida Camerona při zasedání vlády v Londýně (18. prosince 2012) | foto: AP

Británie je stále méně britská. Rumuny a Bulhary už nechtějí

  • 95
"Dnešní Británii by naši dědové už vůbec nepoznali," napsal v Daily Mailu anglický spisovatel a fejetonista Peter Hitchens. Statistické údaje mu dávají za pravdu, Británie je "barevnější" a více ateistická. Na této změně se podílí i Východoevropané včetně Čechů.

Stále barevnější, stále méně britská a stále více ateistická, tak se vyvíjí Velká Británie v posledním desetiletí, píše Peter Hitchens v Daily Mailu. Velký experiment, kdy se Velká Británie v roce 2004 jako jedna z mála zemí EU otevřela přílivu levné pracovní síly z nových členských zemí Unie na východě Evropy, už ostrovní království nechce opakovat. Rumuni i Bulhaři už mají smůlu.

Deset, dvacet, možná třicet tisíc Čechů, kteří pracují a žijí ve Velké Británii, je jen malou kapkou v přílivu cizinců, který v posledních letech zalil ostrovní království. Oproti minulým desetiletím, kdy noví obyvatelé Velké Británie přicházeli z bývalých kolonií a dominií, pohnuli po roce 2004 statistikami nejvíce Východoevropané, především Poláci, Litevci, Lotyši či Slováci.

Rekordmany posledního desetiletí jsou právě Poláci - jejich počet vzrostl podle Gazety Wyborczy na desetinásobek počtu v roce 2001, konkrétně ze 60 tisíc téměř na 600 tisíc lidí, kteří ve Velké Británii žijí a pracují. Katoličtí Poláci mění v některých regionech, jako například v Severním Irsku, významně i náboženské složení obyvatelstva ve prospěch katolických, tradičně proirských kruhů.

Podobným, byť díky desetinové velikosti národa přece jen méně viditelným fenoménem jsou Litevci, kterých se procentuálně však ze země odstěhovalo nejvíc ze všech zemí střední a východní Evropy.

S turbanem místo medvědí čepice

Ekonomickou krizí stižená Británie si experiment s přílivem přistěhovalců z nových zemí už nehodlá zopakovat, a tak zákaz práce pro Bulhary a Rumuny hodlá podržet maximálních sedm let. A to v situaci, kdy tento zákaz v posledních týdnech zrušila už i jinak velmi ochranářská Francie.

Ani to však příliš nezbrzdí přeměnu Velké Británie v "nebritské" společenství multikulturního rázu. V hlavním městě Velké Británie Londýně se dnes podle posledního sčítání lidu za "bílé" označilo pouhých 59,8 procenta obyvatel metropole. To se odráží i v normálním životě, kdy padají i poslední tabu. V prosinci například držel čestnou stráž před Buckinghamským palácem Sikh Jatenderpal Singh Bhullar, který neměl onu typickou medvědí čepici, ale podle své národní tradice sikhský turban.

Počet věřících křesťanů dramaticky klesá

Ostatně proč ne, když už pouze 80 procent obyvatel Velké Británie označuje samo sebe za "bílé Brity". Podle britských sociologů však nejsou tyto údaje překvapující a návrat k "britské Británii" není možný, naopak, různorodost britské společnosti se bude dále prohlubovat. Klíčové podle nich je, aby mezi kulturně odlišnými komunitami panovala vzájemná tolerance.

Přes příliv více než půl milionu katolických Poláků ubylo za posledních deset let v Anglii a Walesu na čtyři miliony věřících a jejich podíl ve společnosti klesl ze 72 na 59 procent a počet muslimů dosáhl pěti procent. Podíl na tom mají podle sociologů i skandály v anglikánské církvi posledních let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video