Britský premiér David Cameron ve středu v parlamentu obhajoval chystané nálety...

Britský premiér David Cameron ve středu v parlamentu obhajoval chystané nálety na pozice Islámského státu v Sýrii (2. prosince 2015). | foto: AP

Britští poslanci schválili letecké údery RAF proti islamistům v Sýrii

  • 93
Britský parlament schválil rozšíření náletů královského letectva proti radikálům Islámského státu i na území Sýrie. Dosud se Britové do spojeneckého bombardování zapojovali jen v Iráku. Pro rozšíření náletů hlasovalo 397 poslanců, proti jich bylo 223. Premiér David Cameron uvedl, že Británie by měla pomoci zlikvidovat hrozbu, kterou teroristická organizace představuje.

Hlasování v Dolní sněmovně předcházela více než desetihodinová rozprava.

„Domnívám se, že už prostě nemůžeme déle čekat. Musíme teď jednat,“ řekl Cameron před poslanci Dolní sněmovny v debatě před hlasováním. IS podle něj představuje „zlý kult smrti“, který pro Velkou Británii nebezpečný.

Spojené království podle Camerona nesmí svou „národní bezpečnost svěřit do rukou jiných“. Ministerský předseda tak poukázal na USA a Francii, které už vzdušné útoky v Sýrii provádějí.

Poslance pak podle BBC vyzval, aby „odpověděli na volání našich spojenců“ a pustili se do akce proti „ženy znásilňujícím, muslimy vraždícím středověkým monstrům“ z IS, která „nás momentálně plánují zabít a radikalizovat naše děti“. Radikálové své útoky na Brity podle něj plánují z bašty IS, syrského města Rakká.

Už na začátku desetihodinové rozpravy bylo prakticky jasné, že při hlasování ve 23 hodin středoevropského času získá vládní návrh většinu.

Ve vládním táboře je sice zhruba tucet odpůrců náletů, ale podle britských médií hodlalo Camerona při hlasování podpořit přes padesát opozičních poslanců.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn, sám odpůrce náletů, nechal poslancům své strany pro hlasování volnou ruku.

Corbyn varoval, že nálety „téměř nevyhnutelně povedou k smrti nevinných“. Kromě toho podle něj existuje riziko, že Británie do války zabředne a bude nakonec muset zasáhnout i na zemi, což ale Cameron dosud rezolutně odmítá.

Zostření boje podle Corbyna rovněž zvyšuje pravděpodobnost teroristických útoků v Británii a naopak komplikuje politické řešení situace v Sýrii, kterou zmítá občanská válka.

Cameron ve středu zdůraznil, že britské letouny mohou v Sýrii nasadit vysoce přesné zbraně, které snižují pravděpodobnost civilních obětí. Připustil, že Islámský stát nelze porazit jen leteckými útoky, ale ty podle něj mohou urovnat cestu „umírněným“ syrským bojovníkům, jejichž počet odhadl na sedmdesát tisíc, přičemž dvacet tisíc z nich jsou Kurdové.

Do budoucna by pak Británie neměla slovy premiéra používat název Islámský stát, nýbrž arabský výraz Daesh (zkratka z Dawla al-Islamiya al-Iraq al-Sham), protože „tento ďábelský kult smrti není ani pravdivá reprezentace islámu, ani stát“.

BBC informovala, že britští piloti by mohli podniknout první nálety v Sýrii už během několika dnů nebo hodin od schválení. Dosud RAF podniká údery na pozice IS výhradně v Iráku. V roce 2013 britští poslanci letecké údery v Sýrii odmítli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue