Katedrála sv. Pavla v Londýně (19. září 2014)

Katedrála sv. Pavla v Londýně (19. září 2014) | foto: AP

Míří Británie k federaci? O svá práva se hlásí i nespokojení Angličané

  • 114
Skotští nacionalisté sice referendum o odtržení prohráli, Británie se však určitě podstatně změní. Větší nezávislost na centrálním parlamentu by kromě Skotů měli získat i Velšané a Severní Irové. A zřejmě i Angličané, o jejichž záležitostech se nyní rozhoduje ve Westminsteru.

Hlavní politické síly už ohlásily plán přerozdělení pravomocí, a to nejen pro Skotsko. Vedení konzervativců, liberálních demokratů i labouristů ve vyhrocených fázích kampaně před referendem přislíbilo Skotům "rozsáhlé nové pravomoci". Má jít o daňovou správu a zdravotnické a sociální záležitosti.

Skotská volba

Decentralizace by mohla dopadnout i na samotnou Anglii. Hovoří se tam o větší správní volnosti pro severní regiony; vlastního starostu a městskou radu má už hlavní město Londýn. Zatímco Skotsko, Severní Irsko i Wales mají své zastupitelské sbory, které řeší místní problémy, Anglie nic takového nemá. O jejích záležitostech rozhoduje centrální parlament, tedy i poslanci z ostatních tří částí monarchie.

"Teď máme šanci a velkou příležitost změnit a zlepšit způsob britské vlády," prohlásil premiér David Cameron. "Skotsko hlasuje odděleně ve svém parlamentu o záležitostech jako jsou daně, výdaje a sociální dávky. Stejnou možnost by měla mít Anglie, Wales a Severní Irsko."

Bývalý ministr zahraničí William Hague to formuloval o něco příměji. "Myslím, že s dalším předáváním pravomocí Skotsku začíná být nepředstavitelné, aby skotští poslanci v Londýně mohli hlasovat o všem, co se děje v Anglii, když, jak víte, angličtí poslanci ... nemohou hlasovat o mnoha věcech, které se dějí ve Skotsku. To je jádro věci," prohlásil Hague, který Cameronovu vládu opustil letos v červenci.

Federální království?

Přizvukuje mu i šéf Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage. "Angličané tvoří 86 procent obyvatel této unie. Ze všeho toho byli v posledních 18 letech vynecháni... Myslím, že většina Angličanů chce spravedlivé uspořádání," soudí Farage, jehož populistická strana svým triumfem v eurovolbách překvapila celou Evropu.

Podle někdejšího německého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera hlasování ve Skotsku ukázalo, že přísně centralizovaná správa vyšla z módy.

"Německý model federálního státu s ústřední vládou a menší závislostí pro spolkové země a města je modernější," prohlásil německý politik. Jasno má v tomto ohledu ruská agentura ITAR-TASS: "Británie míří k federálnímu uspořádání," napsala v komentáři k referendu.

Federální království? nadepsala svou zprávu o vnitřních třenicích v Británii agentura Reuters. Připomíná, že Anglie, která se drtivou většinou podílí na tvorbě domácího produktu a kde žije velká většina Britů, vlastní parlament nemá. Slibované posílení pravomocí by podle ní mělo zklidnit "spící bestii anglického nacionalismu".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video