Británie diskriminovala Romy, rozhodl soud

  • 401
Britské imigrační předpisy diskriminovaly Romy, kteří žádali o vstup do Velké Británie, rozhodli lordové-soudci. Ti jsou nejvyšší soudní instancí ve Spojeném království. Verdikt se týká imigračních kontrol na pražském letišti, které měly zabránit přílivu žadatelů o azyl z Česka.

Britské ministerstvo vnitra se podle BBC brání, že opatření nebyla proti nikomu míněna jako diskriminační.

Na zavedení takzvané předběžné kontroly se vlády obou států dohodly v únoru 2001.

Britská organizace na ochranu lidských práv Liberty v roce 2002 podala na tento postup žalobu. Zastupovala šest odmítnutých českých Romů. Žalovaní a Evropské centrum pro práva Romů označili pravidla za nespravedlivá vůči Romům.

V říjnu 2002 londýnský soud žalobu zamítl. "Ano, soud naší stížnost zamítnul, ale odvoláme se," řekl tehdy iDNES Roger Bingham, mluvčí organizace Liberty. - více zde

Lordové-soudci naopak dospěli k závěru, že systém prakticky Romy diskriminoval. Zároveň ale tuto diskriminaci označili za ospravedlnitelnou, protože u Romů byla tehdy větší pravděpodobnost než u ostatních, že budou žádat o azyl.

BBC uvádí, že u Romů byla čtyři sta krát větší pravděpodobnost, že je imigrační úředníci na ruzyňském letišti nepustí na britské ostrovy než u ostatních cestujících. Server se odvolává na statistické údaje.

Po vstupu Česka do Evropské unie nemají žádosti českých občanů o azyl v Británii žádný smysl. - více zde

O imigračních kontrolách na pražském letišti více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video