Ženská obřízka je nejrozšířenější v Africe. Na fotografii je prováděna dívce v Somálsku. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Británie chce poprvé trestat za krutou ženskou obřízku. Provedl ji lékař

  • 138
Británie bude vůbec poprvé stíhat dva muže kvůli ženské obřízce. Jedním z nich je jednatřicetiletý lékař Dhanoun Dharmasena. Bolestivou proceduru, kterou OSN považuje mimo jiné za mučení, podstoupily v posledních letech odhadem desetitisíce žen, jež žijí na britských ostrovech. V celé Evropě jich je až půl milionu.

Britové zakázali ženskou obřízku v roce 1985. Před jedenácti lety pak také postavili mimo zákon, pokud tento krutý zákrok provede Brit někde v zahraničí, byť by v oné zemi procedura nebyla ilegální. Zvedli také nejvyšší možný trest za tento zločin z pěti na čtrnáct let za mřížemi.

Jenže až dosud se ve Spojeném království nikdo kvůli ženské obřízce nemusel před soudem zodpovídat. A to policie obdržela za poslední čtyři roky přinejmenším 140 hlášení, upozorňuje BBC. Teprve nyní budou obviněni dva muži - jednatřicetiletý lékař Dhanoun Dharmasena z hrabství Essex a čtyřicetiletý Hasan Mohamed z Londýna.

První z nich je podezřelý z toho, že se jí sám dopustil. Bylo to na podzim roku 2012, když v nemocnici ošetřoval pacientku, která zrovna porodila. Té už dříve někdo obřízku provedl a lékař ji po porodu udělal znovu. Alespoň podle prokuratury. Druhý muž čelí obvinění, že ženskou obřízku pro tuto ženu žádal.

V angličtině se ženské obřízce často říká "female genital mutilation", což znamená něco jako "mrzačení ženských pohlavních orgánů". Je to asi přesnější než český termín. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) existuje několik typů tohoto zákroku, který se provádí obvykle nožem, žiletkou či nůžkami.

Při prvním typu je částečně nebo zcela odstraněn poštěváček, při druhém kromě klitorisu také malé (a občas i velké) stydké pysky. U třetího typu se zúží i poševní otvor. Pro ženy má často těžké následky - krvácení, problémy s močením, cysty, infekce, problémy při porodech.

Ženská obřízka je nejrozšířenější v Africe

Neprovádí se ze zdravotních, ale tradičních důvodů. V některých zemích provází proměnu dívky v ženu, v dalších je jejím cílem snížit u žen pohlavní touhu, a zabránit tak zapovězeným sexuálním vztahům. Mezinárodní organizace ji považují nejen za porušování ženských a dětských práv, ale také za mučení.

Podle WHO muselo podstoupit ženskou obřízku až 140 milionů žen či dívek, z toho nejvíce v Africe a na Blízkém východě (třeba v Jemenu či Iráku). V některých afrických zemích, jako jsou Džibuti, Guinea, Somálsko či Egypt, s ní musí žít přes 90 procent žen ve věku 15 až 49 let.  

Podle britské europoslankyně Mariny Yannakoudakisové se stala ženská obřízka i v Evropě rozšířeným problémem. Na starém kontinentu žije podle ní až půl milionu žen a dívek, které ji podstoupily. Vyskytuje se hlavně v zemích s velkým počtem přistěhovalců. Ženy s ní ve většině případů už přijely, ale někde dívkám stále hrozí. Ať už je prováděna na místě, nebo jsou dívky posílány do zahraničí.

Ve Velké Británii žije se ženskou obřízkou odhadem až 65 tisíc žen. Na čtyři tisíce z nich byly v letech 2009 až 2013 po proceduře ošetřeny v nemocnicích. Zdravotníci však loni varovali, že zdravotní a sociální systém tam nepomáhá těm dívkám, kterým ženská obřízka hrozí.

Ministr školství Michael Gove nedávno vyslyšel petici, která volala po tom, aby vyzval všechny školy v Anglii k ochraně dívek před ženskou obřízkou. Televize BBC srovnává Spojené království s Francií, kde už odsoudili za poslední léta více než sto lidí za provádění ženské obřízky.

Ukázka z dokumentu Lenky Klicperové a Olgy Šilhové o ženské obřízce:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue