Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir Mayardit na tiskové konferenci (18. prosince 2013). | foto: Reuters

Nejmladší stát světa je na pokraji občanské války, Západ stahuje své lidi

  • 31
Do sídla mise OSN na východě Jižního Súdánu pronikli povstalci z kmene Nuer. Podle mluvčího OSN nelze vyloučit oběti na životech. Od neděle si násilnosti mezi příznivci prezidenta Kiira a viceprezidenta Machara vyžádaly na 500 zabitých a stovky zraněných.

Mladí příslušníci druhého největšího kmene Nuer pronikli do sídla mise OSN ve městě Akobo. Lidé, které Nuerové na základnu pronásledovali, patřili podle BBC k většinovému etniku Dinka. "Obáváme se obětí na životech, nemůžeme je ale potvrdit," řekl mluvčí OSN Farhan Hak.

Boje, které začaly v neděli v hlavním městě Džubě, se rozšířily do ostatních částí země, mimo jiné i do Boru, dějiště etnických masakrů v roce 1991. Od neděle zahynulo na 500 lidí, dalších 800 utrpělo zranění. Do základen OSN přišlo hledat útočiště 20 000 civilistů. 

V konfliktu proti sobě stojí vojáci věrní prezidentovi Salvovi Kiirovi z etnika Dinka a příznivci viceprezidenta Rieka Machara, který je Nuer. Prezident v pondělí obvinil Machara z pokusu o státní převrat a v metropoli vyhlásil dvanáctihodinový zákaz nočního vycházení. 

Vůdce povstalců vyzval ke svržení prezidenta

Machar dosud odmítal, že by mu šlo o svržení vlády, ve čtvrtek však ve výzvě směřované k armádě obrátil. Kiir prý musí odejít po dobrém či zlém, neboť v zemi rozdmýchává etnický konflikt. "Pokud chce vyjednávat o podmínkách svého předání moci, souhlasíme. Ale musí odejít, protože už nedokáže udržet jednotu lidí," prohlásil Machar ve vysílání rozhlasové stanice RFI.

Vláda trvá na tom, že jde o moc a politiku a nejde o etnický konflikt.

Ministr informací Michael Makuei Leuth agentuře Reuters ve čtvrtek řekl, že na produkci ropy nemají boje žádné dopady. "Na ropných polích se nebojuje. Je tam klid. Ropa proudí jako obvykle," ujistil Leuth. Navzdory tomu však z jednoho z nalezišť přišla zpráva o útoku neznámých ozbrojenců, kteří zabili nejméně pět lidí.

Podle agentury AFP však není jasné, zda má tento incident něco společného s probíhajícím konfliktem.

Pan Ki-mun se bojí šíření konfliktu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se obává, že boje, které se nyní odehrávají v Jižním Súdánu, se budou šířit do okolních států. Experti rovněž varují, že současné nepokoje mohou přerůst v občanskou válku. Do země proto míří ministři zahraničí několika afrických států, aby pomohli konflikt ukončit.

Velká Británie vyslala do Jižního Súdánu letadlo k evakuaci svých občanů. Spojené státy začaly své občany stahovat již ve středu. Podle rozhlasové stanice Deutsche Welle (DW) z Jižního Súdánu odcestovalo také asi 160 Němců, mezi nimi i tři spolupracovníci DW. Před cestami do Jižního Súdánu již varovalo i české ministerstvo zahraničí.

Jižní Súdán je v současnosti nejmladší zemí na světě. Vznikl v roce 2011 osamostatněním od zbytku Súdánu. Od té doby se mu ale nepodařilo ustavit stabilní vládu a na ropu bohatá země je etnicky a politiky rozdělená.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video