Podobný obrázek se již brzy může naskytnout i Britům z ekologicky cenných a...

Podobný obrázek se již brzy může naskytnout i Britům z ekologicky cenných a chráněných oblastí. | foto: Profimedia.cz

Tady zničíte, jinde vysázíte. Británie má nový environmentální program

  • 10
Developeři v Británii budou moci stavět i v místech, kde to kvůli přísné ochraně životního prostředí dosud nebylo možné. Nový plán britské vlády počítá s tím, že výměnou za povolení stavět budou muset developeři pečovat o přírodu v jiných lokalitách. Vláda tím chce pomoci rozvoji průmyslu i zlepšit stav životního prostředí.

Programy na podobném principu již mnoho let fungují v zemích po celém světě. Vláda či lokální úřady povolí developerům stavět na ekologicky cenném území, požaduje za to však určitou formu protislužby. Developer tak například může kvůli výstavbě komplexu budov vykácet vzrostlý les, a tím se zaváže k založení lesního společenstva v jiné lokalitě.

Princip kus za kus by na první pohled mohl být výhodný pro všechny. Ideální scénář má však ve skutečnosti mnoho trhlin.

Ochránci přírody například tvrdí, že jde jen o obchod s přírodou bez ohledu na možné následky, které zásahy do unikátních přírodních společenstev mohou mít. Ekologové argumentují mimo jiné tím, že to, co developeři slibují náhradou za zničení přírody, je podle nich mnohdy zcela nedostačující.

Podle ekologů je problémem to, že se plán zaměřuje jen a pouze na konkrétní zastavěný úsek země. Jeho přeměnou je však dotčeno i přilehlé okolí. Mění se jeho mikroklima a v oblasti vzrůstají teploty.

Na argumenty ochránců přírody však vláda příliš nehledí. Ministerstvo životního prostředí nyní představilo podrobný plán, jak by systém mohl v praxi fungovat. Na území Velké Británie už je vytipováno několik lokalit, které poslouží jako testovací oblasti pro nový program (více o něm se dočtete zde).

Nadšení úřadů a protesty ochránců přírody

Ministr životního prostředí Owen Paterson novému programu fandí a vidí v něm unikátní možnost, jak zlepšit stav životního prostředí a zároveň podpořit růst ekonomiky. "Od developerů a organizací na ochranu přírody nyní chceme slyšet, jak bychom mohli zjednodušit stávající procesy plánování a zároveň obohatit naše životní prostředí," cituje Patersona server BBC. Ministr zároveň dodal, že podle něj "neexistuje žádný důvod, proč by bok po boku nemohlo prosperovat životní prostředí a přirozený rozvoj".

Opačný pohled však má například organizace Friends of the Earth (Přátelé země). Jedna z jejích představitelek Sandra Bellová si například myslí, že "příroda není něčím, co se může zničit buldozery a vytvořit jinde na pokyn developerů".

"Místo toho, aby vláda dávala přírodu na prodej, měla by raději investovat své úsilí do její ochrany a rozumnějšího plánování," dodala Bellová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video