Británie loni posvětila export chemických látek do Sýrie, zasáhla až EU | foto: Reuters

Britové chtěli do Sýrie vyvézt chemikálie, z kterých se dělá sarin

  • 8
Velká Británie v loňském roce udělila povolení k exportu nebezpečných chemikálií do Sýrie. Některé z látek dokonce slouží jako základní složky pro výrobu sarinu. Dodávky chemikálií nakonec zadrželo až embargo Evropské unie.

Britské úřady udělily povolení k exportu na celých šest měsíců na počátku roku 2012, tedy v době, kdy již Sýrií zmítala občanská válka. Povolení se týkalo také fluoridu draselného a fluoridu sodného, tedy látek, z kterých se vyrábí i chemické zbraně, mimo jiné také sarin. Chemikálie měly být oficiálně použity v průmyslu.

Právě sarin měl být použit při nedávném útoku na předměstí Damašku, při kterém zahynulo přes tisíc lidí (více o útoku zde). To potvrdil i americký ministr zahraničí John Kerry (více o reakci Kerryho čtěte zde).

Syrský konflikt

Britské ministerstvo obchodu před několika dny potvrdilo, že povolení pro vývoz těchto chemikálií do Sýrie opravdu v lednu 2012 udělilo. Ministerstvo zahraničí však popírá, že by se nebezpečné látky do Sýrie ve skutečnosti dostaly. Plánovaný export totiž zablokovaly tehdy čerstvě přijaté sankce Evropské unie. Povolení k vývozu bylo následně staženo.

David Cameron prostřednictvím svého mluvčího uvedl, že "celá situace je známkou toho, že systém funguje. Nebezpečné látky nebyly exportovány". Stínový ministr obchodu Chuka Umunna však pro server independent.co.uk uvedl, že "celý případ by měl být důsledně přezkoumán".

"Ve světle faktu, že Asad už na počátku roku 2012 násilně zasahoval proti svému lidu a že jsou nyní jasné známky o použití chemických zbraní, musíme dostat jasné vysvětlení, proč úřady před rokem schválily export nebezpečných chemikálií do Sýrie," uvedl Umunna.

Británie ještě před několika dny prosazovala rychlý a tvrdý postup proti režimu Bašára Asada, který by byl trestem za použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu. Ve čtvrtek však britský parlament jakýkoli vojenský zásah v Sýrii odmítl. A nové hlasování podle všeho nepřipadá v úvahu. "Parlament se vyslovil a vláda nemá absolutně žádný záměr věc znovu do parlamentu vracet," řekl agentuře AFP Cameronův mluvčí.

Čtvrteční hlasování skončilo poměrem hlasů 285 proti 272 v neprospěch vojenské akce. Ministr zahraničí William Hague v rozhovoru pro stanici BBC vyjádřil názor, že žádná nová informace o pozadí chemického útoku nemůže názor většiny poslanců změnit.

Britové nebudou útočit na Sýrii. Poslanci jsou proti zásahu:

30. srpna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video