Mark Boyle na archivním snímku

Mark Boyle na archivním snímku | foto: moneylessmanifesto.org

Mýdlo z býlí a zubní pasta z kostí. Brit žil dva a půl roku bez peněz

  • 157
Mark Boyle se v roce 2008 vzdal peněz a zkusil žít více než dva roky mimo peněžní systém. Pěstoval si jídlo, jako doprava mu sloužily nohy a bicykl a místo splachovacího záchodu měl kadibudku. Teď vydal knihu a vydělal na ní slušné peníze, ale k volnému způsobu života se chce zase vrátit.

Rozhodnutí osvobodit se od mamonu nepřišlo ze dne na den. Boyleovi začalo například vadit, jak firmy v rozvojovém světě vykořisťují obyvatele.

"Když jsem se díval na velké problémy světa, jako je odlesňování nebo manufaktury, uvědomil jsem si, že to jsou jen symptomy, které mají hlubší příčiny a jsme naprosto oddělení od toho, co konzumujeme," vysvětloval Boyle radikální změnu serveru The Telegraph.

"Nejsilnější nástroj, který máme v rámci separace a iluze svobody, jsou peníze. Chtěl jsem zjistit, jestli je možné žít bez peněz a jaký to na mě bude mít dopad." Boyle proto v listopadu roku 2008 odešel z firmy na biopotraviny, sehnal zadarmo karavan, koupil si do něj solární panel a usadil se na farmě v Somersetu.

Tam až do roku 2011 pracoval jako dobrovolník, pěstoval si vlastní jídlo a vytápěl kamínky na dřevo. Koupelnu obstarala nedaleká řeka, mýdlo a šampón vyráběl z rostliny mydlice a zubní pastu vyrobil z rozdrcené sépiové kosti a fenyklových semínek.

První měsíce byly nejtěžší

Nejdřív se setkával s kritikou a mnoho lidí ho považovalo za blázna. "Jsem si jistý, že pár lidí si stále myslí, že to byl jen vtip," říká a přiznává, že právě prvních pár měsíců bylo na celém experimentu nejtěžší. Pozitivní ohlasy přišly hlavně v době, kdy naplno propukla hospodářská krize. Několik jedinců se k jeho poustevnictví chtělo přidat, ale většinu lidí prostě začalo zajímat, jak by se dalo ušetřit.

Informace, jak žít co nejsoběstačněji, čerpal třeba z internetových stránek Freeconomy. Tam například píšou, že kdybychom si museli vyrábět vlastní nábytek, tak bychom ho nevyhazovali po pár letech. Nebo že by lidé nesplachovali vodou, kterou si museli sami vyčistit.

Boyle přispěl svojí trošku do problematiky vydáním knihy The Moneyless Man, kterou sepsal během svého života bez peněz (jeho manifest je zdarma k přečtení zde).

Na dům vydělal životem bez peněz

Boyle nyní pracuje jako lektor kurzů biodynamického zemědělství na univerzitě v Emersonu a plánuje stavbu pasivního domu ze slámy. Ironií je, že prostředky získal díky prodeji své knihy, Boyle však říká, že všechny peníze stejně použije na svůj dům.

"Nikdy jsem nebyl zdravější ani šťastnější než po dobu, co jsem žil bez peněz. Má to své výhody i nevýhody, ale byl to úplně nový styl bytí na tomto světě. Chci se k tomu vrátit, jak jen to bude možné," říká Boyle.

Původně vystudovaný ekonom radí, aby lidé zbytečně nekupovali nový nábytek nebo oblečení, ale pořádali bleší trhy, kde se dá vše vyměnit. A pro velké nadšence má Boyle radu na závěr: místo splachovacího si pořiďte suchý záchod. "Šetří to peníze, vodu i životní prostředí," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video