Květiny na místě teroristického útoku v Tunisku (27. června 2015).

Květiny na místě teroristického útoku v Tunisku (27. června 2015). | foto: Reuters

Chránili turisty vlastními těly. Brit teď pro Tunisany pořádá sbírku

  • 196
Mladý Brit Nathan Priestley odjel z hotelu Imperial Marhaba pouhou hodinu předtím, než se na pláži začalo střílet. Nyní uspořádal sbírku pro Tunisany, kteří svou statečností zachránili během masakru v Sousse mnoho turistů.

Brutální útok srazil zaměstnance tamních hotelů na dno. Nejen psychicky, ale také finančně - bez turistů nejsou příjmy. Ty by jim sbírka měla vynahradit.

„Dělám to proto, že lidé v hotelu byli tak přátelští a srdeční. Teď jsou úplně zničení tím, co se stalo. Zachránili spoustu životů, když se rozběhli vstříc tomu střelci a pomáhali lidem do úkrytu. Cítil jsem to jako správnou věc, udělat něco, co jim pomůže,“ vysvětlil pro iDNES.cz britský turista Nathan Priestley.

Sám útoku na pláži v Sousse jen těsně unikl - ve chvíli, kdy šílený střelec Sajfaddín Rizkí vraždil Evropany, už byl na cestě na letiště.

Svědci útoku vypověděli, že zaměstnanci hotelů Imperial a vedlejšího Bellevue chránili turisty vlastními těly a když chtěl útočník do jedné z budov proniknout, vytvořili lidský řetěz. „Nejdřív budeš muset zabít nás, ale my jsme muslimové,“ říkali mu. Jen díky nim se vrah do hotelu nedostal.

Právě pro ně chtěl Priestley původně vybrat tisíc liber. Za pouhé tři dny však lidé prostřednictvím crowdfundingové stránky Go Fund Me přispěli více než šest a půl tisíce liber (přes 250 tisíc korun) a částka stále roste. Jde tedy zhruba o dvacet tisíc tuniských dinárů (jeden dinár stojí asi třináct korun, pozn. red.). Zatím se do pomoci Tunisku zapojilo přes tři sta lidí.

Platy jsou v zemi velmi nízké, s odlivem hostů z Evropy navíc číšníci a další hoteloví zaměstnanci přijdou o spropitné, které tvoří část jejich příjmů. Mnozí z nich museli své zaměstnání opustit. „Doufám, že jim tahle částka pomůže překlenout dobu, kdy turisté nebudou jezdit,“ věří Priestley.

Řádění střelce zachytil amatérský kameraman:

O vybrané peníze podle něj přispěvatelé nemusejí mít obavy, na dovolenou za ně nepojede. „Mluvil jsem s vedením hotelu, které zřídilo speciální účet, a aby se mohly vybrat, tři lidé se tam budou muset podepsat. Použít peníze pro vlastní potřebu by pro mě byl opravdu nechutný čin vzhledem k tomu, že sám jsem byl chvíli před útokem v tom hotelu! Místní lidé peníze potřebují víc, sbírka je pro ně.“

Teror v Tunisku

Cestovní kanceláře očekávají, že útok z 26. června bude mít na cestovní ruch v Tunisku fatální dopad. Lidé si okamžitě začali vyměňovat zájezdy a minimálně tato sezona je pro zemi nejspíš ztracená. K masakru, během něhož na pláži zemřelo 38 lidí, především Britů, už se přihlásil Islámský stát.

Třiadvacetiletý Rizkí měl sice čistý trestní rejstřík, ale podle vyšetřovatelů prošel výcvikem v islamistické buňce v Libyi (o tuniském vrahovi se dočtete více zde). Před útokem se oblékl jako turista, kalašnikov schoval pod slunečník. Do turistů údajně střílel s úsměvem na rtech. Policie ho posléze zastřelila.

Ještě předtím ho zastavil další místní hrdina - stavitel Mayel Moncef byl zrovna na střeše jednoho z domů, když zahlédl ozbrojence, jak se z pláže snaží uprchnout uličkou směrem k hotelu. Aby mu zabránil v další střelbě, shodil na něj sutiny a cihly, čímž policistům usnadnil jeho dopadení. Později uvedl, že to pro něj byla povinnost, stejně jako pro každého Tunisana a každého muslima.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video