Zdevastované Nagasaki několik dní po svržení atomové bomby (archivní snímek z roku 1945). | foto: Profimedia.cz

Brit sloužil v zamořeném Nagasaki. Rakovina s tím nesouvisí, tvrdí vláda

  • 16
Britský válečný veterán žádá po zástupcích ministerstva obrany omluvu za zdravotní problémy, které mu způsobil pobyt v Nagasaki po svržení atomové bomby v roce 1945. Překvapivě však nežádá odškodné, ale uznání, že ozáření mu způsobilo rakovinu.

Dnes šestaosmdesátiletý Lewis Philbrick sloužil během druhé světové války ve službách britské armády na bojištích v Pacifiku jako mechanik. Válečnou vřavu se mu podařilo přežít, velké šrámy si však odnesl až z událostí po skončení války. Měsíc po svržení atomové bomby na japonské město Nagasaki totiž musel do zdevastované oblasti transportovat tým vědců. V té době zde však hodnoty radiace stále neklesly na bezpečnou úroveň, píše server telegraph.co.uk.

Hirošima a Nagasaki

Podle nařízení prezidenta Harryho Trumana svrhlo americké armádní letectvo v pondělí ráno 6. srpna 1945 na město Hirošima atomovou pumu Little Boy. O tři dny později následovalo svržení pumy, nazvané Fat Man, na Nagasaki. Tyto dvě jaderné pumy jsou jedinými jadernými zbraněmi, které kdy byly použity ve válce.

V prvních dvou až čtyřech měsících po shození bomb zemřelo v Hirošimě 90 - 166 tisíc lidí a v Nagasaki 60 - 80 tisíc, z toho v každém městě téměř polovina zemřela v prvním dni.

Zdroj: Wikipedia

Už po několika hodinách pobytu v radiací zamořené oblasti začal pociťovat první komplikace. Začaly mu krvácet dásně a rty. Později přišel o všechny zuby. Vojenští lékaři mu s jeho problémy příliš nepomohli a diagnostikovali u něj zánět dásní a později pak zánět pohrudnice.

"Když jsem šel za naším doktorem, nevěnoval mým problémům příliš velkou pozornost. V tu dobu k němu totiž s podobnými problémy chodilo spoustu dalších vojáků. Lékaři problémy přičítali vyčerpání z horka," popisuje své tehdejší problémy Philbrick. V roce 1946 se dostal domů a šest měsíců strávil ve vojenské nemocnici v britském Colchesteru. Problémy ho neopouštěly, na definitivní diagnózu si však musel počkat desítky let.

Až v roce 1984 u něj lékaři při vyšetření našli rakovinu kůže, která posléze napadla i Philbrickův krk a čelist. Podstoupil sedm operací, při které mu byla mimo jiné odstraněna i část čelisti a lebky. Náročná léčba si tak na jeho tváři vybrala nepřehlédnutelnou daň (na fotografie válečného veterána se můžete podívat zde).

Zdevastované Nagasaki, kde po svržení atomové bomby zahynulo více než 60 tisíc lidí

Philbrick se po mnoho let snaží vymámit ze zástupců britského ministerstva obrany omluvu a uznání toho, že jeho nemoc je následkem ozáření z Nagasaki. Ani po pěti letech se však nedočkal uspokojivé odpovědi. Po ministerstvu navíc nežádá žádnou formu finančního odškodnění. To zavrhl po zamítnutí žádosti o armádní penzi.

"Vše, o co žádám, je nějaký osobní pohovor s vedením ministerstva obrany. Až dosud jsme totiž komunikovali jen prostřednictvím dopisů. Na všechno, co mi Nagasaki způsobilo, nemohu zapomenout. Připomíná mi ho jakýkoli pohled do zrcadla," vypráví Philbrick. Ministerstvo obrany si však trvá na svém a uznání následků služby v Nagasaki odmítá.

Japonská města Hirošima a Nagasaki, která zdevastovalo svržení atomových bomb

Japonská města Hirošima a Nagasaki, která zdevastovalo svržení atomových bomb


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video