Britští vojáci hlídkují na předměstí irácké Basry (29. března 2003)

Britští vojáci hlídkují na předměstí irácké Basry (29. března 2003) | foto: Profimedia.cz

Britský veterán z Iráku hájí muslimy. Vzpamatujte se, vzkazuje xenofobům

  • 870
Britský veterán Chris Herbert, který při vojenském nasazení v Iráku přišel o nohu, se na sociálních sítích zastal muslimů. Jeho příspěvek během několika dní sdílely desetitisíce lidí. Herbert posléze kritizoval také kontroverzní výroky republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa.

Herbert přišel o nohu během operace v irácké Basře v roce 2007. Při misi mu bylo pouhých devatenáct let. Těžké zranění utrpěl poté, co kousek od jeho vozidla vybuchla bomba. Jeden z jeho spolubojovníků a kamarádů Luke Simpson při incidentu zemřel, další dva vojáci utrpěli zranění. Zášť proti muslimům však nikdy necítil.

Britští muslimové po teroru v Paříži čelí vlně urážek a šikany

Svůj názor naplno projevil v příspěvku na Facebooku z 8. prosince. Podle svých slov byl frustrovaný z toho, jak od něj jeho okolí kvůli zkušenosti z Iráku očekává rasistické postoje.

„Ano, muslim mě vyhodil do povětří, přišel jsem o nohu. Ale jiný muslimský muž ten den přišel o ruku, měl přitom na sobě uniformu britské armády,“ napsal v příspěvku.

Následně se rozepsal o tom, že celá řada muslimů mu v hodinách po útoku zachránila život. „Muslimský medik byl v helikoptéře, která mě odvezla z bojiště. Muslimský chirurg mě operoval a zachránil mi život. Muslimští pečovatelé se o mě starali v rámci rekonvalescence. Muslimský taxikář mě zadarmo svezl, když jsem šel s tátou na pivo po návratu domů,“ popisuje Herbert.

Zveřejnil(a) Chris Herbert dne 31. srpen 2007

Příspěvek vzbudil velký ohlas. Za tři dny nasbíral přes 126 tisíc sdílení a desítky pochvalných komentářů. „Amen bratře, uhodil si hřebíček na hlavičku. Nemohlo to přijít od lepšího člověka,“ napsal například Alastair Campbell. Herbert se dostal také na přední stránky světových médií.

Petice proti Trumpovi

Herbertova slova přišla v době, kdy přes 500 tisíc tisíc Britů podepsalo petici, která požaduje, aby úřady zakázaly americkému republikánskému kandidátovi na prezidenta Donaldu Trumpovi vstup do Velké Británie (petici najdete zde). Petice reaguje na Trumpovu výzvu, aby Spojené státy dočasně zakázaly vstup muslimům.

Trump mluví o zóně bez muslimů, odpůrci o pomatení a nové úrovni xenofobie

Trump kontroverzní výrok přednesl po střelbě v San Bernardinu, která si minulý týden vyžádala 14 obětí. Útočil manželský pár muslimské víry (více o případu zde).

Trump rovněž uvedl, že některé části Londýna jsou „tak radikalizované“, že se tam o život bojí i policisté. Londýnský starosta Boris Johnson na výrok reagoval slovy, že jediným důvodem, proč by nešel do některé části New Yorku, „by bylo reálné riziko, že tam potká Donalda Trumpa“. Trumpovo tvrzení o radikalizovaných oblastech označil za „naprostý nesmysl“. Z celkových 65 milionů obyvatel se v Británii k islámu hlásí asi 2,7 milionu lidí.

Seberte se, vzkazuje Herbert islamofobům

Ke kritice Trumpu se v odpovědi na jednu z otázek svých přátel na Facebooku přidal i Herbert. „Je to hlupák. Americká ústava uvádí, že lidem nesmí být odepírána práva na základě jejich víry. I kdyby se Trump stal prezidentem, nemá žádné legislativní prostředky, aby prosadil polovinu věcí, které slibuje,“ myslí si Herbert.

Mladé radikály zastaví rodiče. Británie začala bojovat s IS i doma

K větší angažovanosti ho prý donutila až snaha islamofobní skupiny, která chtěla jeho fotografii použít na plakát. Paradoxně ho prý po návratu do Británie diskriminovali spíše „bílí Britové“.

„Bílý Brit například odstrčil můj vozík, aby mohl nastoupit do výtahu jako první. Bílý Brit křičel na moji přítelkyni, proč šuká s kriplem, když může mít jeho. Ale spousta lidí mi také pomohla se zotavením, takže nemůžu říct, že bych nenáviděl Brity, hahaha,“ napsal Herbert.

Obviňování všech muslimů za akce Islámského státu či Talibanu je podle něj stejné, jako kdyby společnost odsuzovala všechny křesťany za násilí páchané Ku Klux Klanem. „Seberte se, obejměte svou rodinu a vraťte se do práce,“ vyzval všechny islamofoby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video