Konyho vojáci stále terorizují Ugandu a přilehlé státy. Ilustrační foto

Konyho vojáci stále terorizují Ugandu a přilehlé státy. Ilustrační foto | foto: AP

Brit ohlásil masakr a skončil v africké káznici. Po půl roce je volný

  • 14
David Simpson se po dlouhých pěti měsících vrátil domů. Mladý Brit v březnu objevil ve Středoafrické republice osmnáct zmasakrovaných lidských těl. Hrůzný nález ohlásil policii. Místo vděku se však dočkal obvinění z vraždy a putoval za mříže.

Odysea čtyřiadvacetiletého pilota začala letos v březnu, kdy Simpson pracoval pro turistickou agenturu, která pro bohaté cizince organizuje lov v africké buši. Během jedné průzkumné cesty na jihovýchodě země narazil na osmnáct svázaných a zohavených mrtvol.

Joseph Kony

Kony je vůdce takzvané Armády božího odporu (LRA), která ve středoafrických zemích používá chlapce jako dětské vojáky a dívky jako sexuální otrokyně.

LRA usiluje v Ugandě už 23 let o nastolení teokracie, která by byla založena na deseti přikázáních. Svůj teror ale rozšířila i do Súdánu, Středoafrické republiky a Demokratické republiky Kongo. O Vánocích 2008 zmasakrovali bojovníci nejméně 865 lidí.

Simpson se domníval, že masakr mají nejspíš na svědomí milice Josepha Konyho, vůdce takzvané Armády božího odporu. Rodák z Gillamooru neváhal a svůj objev nahlásil policii. K jeho překvapení si však strážci pořádku s vyšetřováním ohavného zločinu nedělali velké starosti a z jeho spáchání obvinili přímo jeho.

Policie spolu s ním zadržela i šéfa cestovní agentury, který pochází ze Švédska. Muži pak dalších pět měsíců strávili v Centrální věznici Ngaragba ve středoafrickém hlavním městě Bangui. Simpson sdílel celu s deseti lidmi, několikrát prodělal malárii a po většinu času se živil jen maniokovou kaší a dušeným masem.

Musíme mu tady sehnat holku, říká bratr

Trudnomyslnost zaháněl běháním po vězeňském dvorku, četbou knížek, které mu nosil britský konzul, a fotbalem s ostatními vězni. Před měsícem obávanou káznici vyraboval a vypálil rozzuřený dav a Simpson poslední dny svého zajetí strávil v domácím vězení.

V pátek byl zproštěn všech obvinění a konečně se dostal na svobodu. "David jel rovnou na letiště," prohlásil podle listu The Daily Telegraph Simpsonův bratr Paul. Stejně jako celá rodina se obával, že David by mohl být v příšerných podmínkách africké věznice držen celá léta.

Jeho propuštění přivítal i Londýn. "Představitelé ministerstva se v jeho věci velmi angažovali. V srpnu jsem o tomto problému diskutoval s ministrem zahraničních věcí Středoafrické republiky a velmi mě těší, že tento případ má šťastný konec," prohlásil podle BBC šéf britské diplomacie William Hague.

Rodina pro ztraceného syna připravila velkolepé přivítání, zároveň ji ale znepokojují Davidovy plány na návrat do Afriky. "Už je celý natěšený, až se tam vrátí, od října chce opět nastoupit do práce. Nevíme, jak ho přimět k tomu, aby tady zůstal. Možná bychom mu měli sehnat holku, to by mohlo změnit jeho názor," říká Paul Simpson.

Amnestie v Etiopii

Šťastný konec má i případ dalších dvou Evropanů vězněných na černém kontinentu. Agentura Reuters oznámila, že Etiopie omilostnila 1 900 vězňů, mezi kterými jsou i dva švédští novináři. Martin Schibbye a Johan Persson se loni vplížili na území separatistického regionu Ogaden, kde údajně chtěli zkoumat  aktivity švédské ropné společnosti Lundin Petroleum.

Etiopské jednotky zadržely novináře během přestřelky s bojovníky Ogadenské národněosvobozenecké fronty (ONLF), které Addis Abeba považuje za teroristy. V prosinci je soud shledal vinnými z ilegálního vstupu do země a podpory terorismu a poslal je na jedenáct let do vězení.

Bangui. Středoafrická republika

Bangui. Středoafrická republika


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video