Alan Henning na snímku z podzimu loňského roku, kdy pomáhal v uprchlických táborech u hranic s Tureckem. | foto: Reuters

Islamisté hrozí smrtí britského taxikáře, orodovala za něj i al-Káida

  • 49
Z území ovládaného Islámských státem poslední dobou se smutnou pravidelností přicházejí zprávy o vraždách západních novinářů či humanitárních pracovníků. Dalším na řadě má být Brit Alan Henning. Za jeho propuštění orodovaly i milice napojené na al-Káidu.

Příběh 47letého Alana Henninga by mohl být námětem pro hollywoodský film. Taxikář z Manchesteru už nemohl v televizi snést pohled na utrpení obyčejných Syřanů, před loňskými Vánoci opustil ženu a dvě děti a vydal se do Sýrie. V zemi sužované občanskou válkou začal rozvážet pomoc uprchlíkům z města al-Dana.

Smrt rukojmích

Tou dobou severovýchod Sýrie už do značné míry obsadili bojovníci Islámského státu. Bylo jen otázkou času, než se zaměří na humanitární pracovníky ze Západu. Dva dny po loňských vánocích si na Henningův vůz počíhali a Brit skončil v zajetí. Islamisté tvrdili, že bílý křesťan by do Sýrie jen tak nepřijel a proto musí být špion, píše server The Independent.

Za Brita se však postavil někdo, od koho by tento krok nikdo nečekal - místní velitel fronty an-Nusrá, organizace napojené na teroristickou síť al-Káida. Vyžádal si schůzku s únosci a přesvědčoval je, že únos Henniga není v souladu s islámským právem. „Vězníte ho jenom proto, že není muslim,“ argumentoval podle amerického novináře, který měl možnost s Henningem mluvit několik dní po jeho únosu.

Velitel an-Nusry se snažil stoupence Islámského státu přesvědčit, že Henning je humanitárním pracovníkem, který do Sýrie přijel pomáhat muslimům a navíc byl jediným nemuslimem ve svém týmu. Po jednání si myslel, že jeho apel byl úspěšný a únosci Henninga propustí.

Po pár dnech však bojovníci Islámského státu Henninga převezli z věznice ve městě al-Dana neznámo kam a více než půl roku se o něm neobjevily žádné zprávy. Mezi povstaleckými skupinami se rozneslo, že islamisté ho chtějí vyměnit za některého ze svých stoupenců zadržovaného ve Velké Británii.

Alan Henning na videu islamistů.

Rodina Henniga nepřestávala doufat. Potvrzení, že stále žije, si však určitě představovali jinak. Henning se totiž objevil v závěru videa, na kterém islamisté podřezávají jiného britského humanitárního pracovníka Davida Hainese (více zde).

Al-Káida uvažuje strategicky, míní experti na terorismus

Zprávy o angažování an-Nusry v žádostech o propuštění Henniga dokazují, že al-Káida se v posledních měsících názorově se stále extrémnějším Islámským státem rozešla. Profesor Peter Neumann, který vede Mezinárodní centrum pro studium radikalizace v Londýně, však tvrdí, že ideologie obou skupin je stále velmi podobná. „Al-Káida však uvažuje mnohem více strategicky,“ míní Neumann.

Expert na terorismus Afzal Ašraf tvrdí, že vraždy nevinných rukojmí ze Západu pouze ukazují, jak nesmyslná je taktika Islámského státu. „Je to absurdní a al-Káida si uvědomuje, že takové chování může odradit mnoho potenciální rekrutů,“ myslí si Ašraf.

Islamisté od 20. srpna dosud popravili celkem tři novináře či humanitární pracovníky ze Západu. Na prvním videu zveřejněném Islámským státem zemřel americký novinář James Foley (více zde), na dalším pak jeho kolega Steven Sotloff (více zde). Zatím poslední obětí islamistů byl David Haines.

Islamisté zabili Brita Davida Hainese:

14. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video