Brigádníky nikdo nehledá

Uherské Hradiště - Za pár korun k pásu do výroby, sázet stromky, prodávat zmrzlinu nebo roznášet noviny. To je vyhlídka studentů středních či vysokých škol na prázdninovou brigádu na Uherskohradišťsku. Pokud nemají známosti v prosperujících firmách a o případnou letní brigádu se začali zajímat až nyní, na lukrativní prázdninový výdělek budou muset studenti asi zapomenout.

Nezaměstnanost v okrese Uherské Hradiště v dubnu sice zase o půl procenta klesla, ale firmy jsou stále rády, že zabezpečí práci především vlastním zaměstnancům.

Nad požadavky studentů proto rozpačitě krčí rameny. "Snad dáme v létě na měsíc šanci třem brigádníkům. Víc jich určitě nebude," rekapituluje skromnou nabídku Františka Hanáková z personálního oddělení uherskohradišťské firmy Hrates.

"Sehnat brigádu pro studenty je dnes opravdu těžké," přidává se vedoucí Informačního centra pro mládež v Uherském Hradišti David Hrabovský.

Když centrum v dubnu slavnostně otevíral, sliboval, že studentům se sháněním brigády pomůže. Studenti se chytili a o pracovní příležitosti se denně zajímají. Vedoucí jim ale může nabídnout pouze několik míst u tří firem, zatím nic víc.

"Budeme shánět dál, oslovili jsme podnikatele, spojíme se s úřadem práce," slibuje Hrabovský.

Bronislav Vajdík z Úřadu práce v Uherském Hradišti ale tvrdí, že studenty na letní brigádu shání zaměstnavatelé za pomoci úřadu jen výjimečně. "Po pravdě řečeno, nemáme co nabídnout," připouští Vajdík.

Když už zaměstnavatelé chtějí zaměstnat studenty, využijí podle něj raději možnost takzvaných absolventských praxí. Takto vytvořené místo totiž stát dotuje a pracovní síla se stává levnější.

Jinde vezmou třeba důchodce, který může nastoupit už v květnu.

"Studenti se k nám chodí ptát na brigádu pořád. Jenže já potřebuju, aby pracovali už teď, a to zase oni ještě nemůžou. Proto jsem vzal důchodce," vysvětluje majitel okrasného zahradnictví v Uherském Hradišti, který verboval brigádníky inzerátem v regionálním tisku.

Šance studentů najít brigádu s pomocí informačního centra, úřadu práce nebo ptaním ve vrátnicích velkých podniků jsou minimální. Závratné nejsou ani jejich výdělky. Po zdanění jim jen málokde zůstane víc než pětatřicet korun za hodinu.

"Víc jim dát nemůžeme, často tolik nemají ani naši zaměstnanci," říká pracovnice úklidové firmy, která nechtěla prozradit své jméno, protože zveřejnila interní údaje společnosti.

Dobré peníze si vydělají studenti, kteří jsou už teď schopni vykonávat odborně náročnou práci například v počítačových firmách. Takové místo lze ovšem většinou získat jen s dobrým doporučením od dalších expertů v branži. "Každý rok beru na brigádu dva studenty. Vydělají si polovinu toho, co dávám svým pracovníkům, a to jsou slušné peníze. Bez doporučení bych ale nikoho nevzal," říká majitel firmy, která obchoduje s informačními technologiemi.

Šanci na dobrý výdělek nabízejí i agentury, které studentům zprostředkovávají práci v zahraničí.

"Z výdělku za brigádu v Německu si v Brně zaplatím privát na dva roky dopředu a ještě mně peníze zůstanou. Chce to ale dokonale znát řeč," říká Jiří Novák z Uherského Hradiště.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video