Karel Březina se bude před soudem zpovídat ze zkreslování údajů o stavu hospodaření

Karel Březina se bude před soudem zpovídat ze zkreslování údajů o stavu hospodaření | foto: David Neff, MAFRA

Březinovi hrozí u soudu vězení, na magistrátu se ale šušká o podmínce

  • 55
Náměstka pražského primátora Karla Březinu čeká tento týden soud. Podle žalobců pracoval ve firmě, kde podle zákonů neměl být. Na doporučení právníka Březina ke kauze, která ho přivedla před soud, mlčí. Hrozí mu až dva roky vězení, na magistrátu se ale šušká, že vyvázne s podmínkou a pokutou.

Březina stane před soudem ve středu. Bude se zpovídat z obžaloby za zkreslování údajů o stavu hospodaření.

V roce 2005 vstoupil do krachujících společností Porcela Plus a Concordia, kde podle svého vyjádření hájil zájmy věřitele. Poté však dle zákona nesměl tři roky působit v orgánech jiné firmy.

Výroky okolo soudu s Karlem Březinou

To Březina nedodržel a v roce 2007 vstoupil do dozorčí rady společnosti Žižkov Station Development. Za toto pochybení mu hrozí vězení. Po magistrátních chodbách ale ještě před začátkem soudu kolují informace, že Březina z jednací síně odejde s podmínkou a pokutou.

"Neslyšel jsem, že by se tohle po magistrátu povídalo, ale můj osobní tip je to také. Když zvážím, kvůli čemu ho vyšetřují, tak se nedomnívám, že je to čin, kvůli kterému by měl jít na dva roky do vězení," řekl nejmenovaný zdroj z pražského magistrátu.

Karel Březina

* V roce 1992 vstoupil do politiky za ČSSD a stal se členem obvodního výboru Prahy 10.
* V letech 1998–2002 byl vedoucím Úřadu vlády a od roku 2000 ministrem bez portfeje.
* Po komunálních volbách se 30. listopadu 2010 stal náměstkem pražského primátora.

Podle Transparency by měl vrátit odměny

Na výsledek soudu čekají kromě Březiny i všichni jeho političtí kolegové z magistrátu. Všichni se totiž shodli na tom, že dokud nebude pravomocně odsouzen, nebudou po něm požadovat rezignaci.

"Rozhodující pro možné odvolání je v těchto případech pravomocné odsouzení k nepodmíněnému trestu odnětí svobody," podotkl primátor Bohuslav Svoboda z ODS. Stejného názoru je i šéf pražské ČSSD Petr Hulinský.

Zatímco pražští politici ctí presumpci neviny a z vlivné funkce se Březinu nesnaží vystrnadit, společnost Transparency International ho vyzývá, aby vrátil odměny.

"V minulosti jsme říkali, že by v orgánech městských firem neměl sedět právě proto, že nesplňuje tu zákonnou podmínku. Tím pádem by se to mělo vztahovat i na jeho odměny, které pobíral v době, kdy v městských firmách seděl," řekl David Ondráčka z Transparency International.

Březina však tvrdí, že měl právní posudek, podle kterého ve statutárních orgánech usednout mohl.

"Osobně si myslím, že pan Březina si byl vědom, že se jedná o spornou věc. I přesto se rozhodl sedět tam a pobírat odměny," dodal Ondráčka.


Video