Novinář Ivan Brezina přichází k soudu

Novinář Ivan Brezina přichází k jednání pražského vrchního soudu. Ten rozhodl, že se omluvy a odškodného od premiéra Zemana nedočká, naopak zaplatí soudní výlohy, 6. prosince 2001 | foto: Dan Materna, MF DNES

Brezina proti Zemanovi neuspěl

  • 9
Praha - Premiér Miloš Zeman se nemusí novináři Ivanu Brezinovi omluvit ani mu zaplatit odškodné. Rozhodl tak pražský vrchní soud. Zrušil únorový rozsudek soudu prvního stupně a navíc Brezinovi uložil zaplatit Zemanovi zhruba 20 tisíc korun jako náklady na soudní řízení. Proti rozsudku se nelze odvolat. Žalobce však může podat dovolání. Brezina žádal po premiérovi omluvu za to, že ho obvinil bez důkazů z korupce, když prohlásil, že ho za články platí ČEZ.

Žalobce může podat dovolání, liší-li se rozhodnutí soudů prvního a druhé stupně, dovolání k Nejvyššímu soudu do dvou měsíců od doručení rozsudku. Brezina po skončení líčení novinářům řekl, že dovolání rozhodně podá.

Vrchní soud dospěl k závěru, že Zeman pouze pravdivě opakoval to, co se dověděl od Černého, a že jeho závěry byly oprávněné. Generální ředitel ČEZ byl podle mínění soudu relevantním zdrojem. Odpovědný je podle soudu ten, kdo Zemana nesprávně informoval.

Soud prvního stupně odsoudil koncem února premiéra Miloše Zemana k omluvě a zaplacení pokuty 300 tisíc korun. Předseda vlády se tehdy odvolal.

DÁLE ČTĚTE

Glosa Martina Komárka

"Každý, kdo se odvolává, logicky věří, že uspěje, i když uznávám, že korupce je nejobtížněji dokazatelný trestný čin, protože je to jediný trestný čin, na němž mají zájem obě strany," řekl Zeman.

Brezina: Zemanův výrok mě profesně zničil
Zeman předloni v červnu dal Březinu za příklad zkorumpovaného novináře, který psal články na objednávku a za peníze elektrárenské společnosti ČEZ ve prospěch jaderné energetiky. "Celá moje odborná kariéra je výrokem pana Zemana zničena," prohlásil před soudem Brezina.

Sporný výrok pronesl Zeman loni 29. června na dotaz jednoho z novinářů v budově Poslanecké sněmovny. Později své tvrzení opakoval.

Zeman argumentoval zejména tím, že poznatky o Brezinově údajném poklesku čerpal od bývalého generálního ředitele ČEZ Milana Černého.

TEXT OMLUVY

Soud nařídil Zemanovi zveřejnit v deníku MF DNES do patnácti dnů po nabytí právní moci rozsudku tento text:

Omlouvám se novináři Ivanu Brezinovi za nepravdivé výroky o tom, že psal na objednávku Českých energetických závodů, se kterými měl důvěrnou smlouvu, a za to, že jsem ho nařkl z korupce.

ČEZ se od Zemanových výroků distancoval
Černý však několikrát označil celou záležitost za nedorozumění. ČEZ údajně jen přetiskl některé novinářovy články z týdeníku Reflex. Vedení společnosti se od premiérova výroku, hojně publikovaného médii, distancovalo.

Černý předtím podle premiéra na jeho dotaz týkající se Breziných aktivit řekl, že ví o jeho spolupráci s ČEZ a že pokud má Brezina s ČEZ uzavřenou smlouvu, postará se o její zrušení. Zeman tvrdil, že asi 14 dní nato na jedné z recepcí ho Černý vyhledal a o své vůli mu prý řekl, že smlouvu s novinářem zrušil.

Brezina ovšem existenci jakékoliv smlouvy i spolupráci s ČEZ překračující rámec novinářské etiky u soudu důrazně popřel. Prohlásil, že jeho jediná spolupráce se společností spočívala v souhlasu s přetisknutím článku z Reflexu, a to bez nároku na honorář.

Případem se podrobně zabývala i etická komise Syndikátu novinářů, která neobjevila u Breziny žádné pochybení.

Novinář tvrdí, že ho Zeman předhodil veřejnosti, aby tak odvedl pozornost od jiné kauzy s podobně nepodloženým obviněním exministra zahraničí Josefa Zieleniece.


Zemanovy omluvy

Omluva Jozefu Wagnerovi
Zemana zažaloval v roce 1997 poslanec Jozef Wagner kvůli Zemanovu prohlášení, že Wagnera po vyloučení z ČSSD nechtěli do svých řad přijmout ani komunističtí poslanci. Městský soud v Praze rozhodl 25. února 1998, že se Zeman musí Wagnerovi veřejně omluvit. Za ignorování soudního verdiktu dostal Zeman v dubnu 2000 pokutu 20 tisíc korun, kterou zaplatil až v srpnu. Wagner se Zemanovy omluvy dočkal až letos v sobotu 24. února na zasedání ústředního výboru ČSSD.

Omluva Miroslavu Mackovi
Zeman se na příkaz soudu loni omluvil také místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi. Písemnou omluvu zveřejnil 25. června v televizi Nova. Zeman dlužil Mackovi omluvu za své výroky pronesené v dubnu 1998 právě v tomto pořadu. Mimo jiné tehdy prohlásil, že Macek zprivatizoval v roce 1992 Knižní velkoobchod díky intervenci některých politických činitelů a privatizaci označil za jednoznačné tunelování.

Omluva Josefu Zieleniecovi
Zeman v červnu 1999 v České televizi prohlásil, že ministerstvo zahraničních věcí uzavřelo za působení ministra Josefa Zieleniece (tehdy ODS) asi šedesát smluv na jeho osobní prezentaci. Ministr zahraničí Jan Kavan se Zieleniecovi loni 6. ledna za obvinění omluvil a přiznal, že vnitroministerská kontrola přímé důkazy existence takových smluv nenalezla.

(Ne)omluva Stanislavu Devátému
Veřejnou omluvu a pět milionů korun žádal po ČSSD za výroky jejího předsedy Zemana v roce 1996 bývalý ředitel BIS Stanislav Devátý. Zeman tvrdil, že BIS a ministerstvo vnitra vytvořily operativní skupinu sledující různé politiky. Rozsudek Městského soudu v Praze, že ČSSD musí zaplatit odškodné milion korun a prostřednictvím Zemana se omluvit na tiskové konferenci a zveřejnit i omluvu v ČTK. Rozsudek zrušil Vrchní soud v srpnu 1997.

(Ne)omluva Milanu Hruškovi
Spor s šéfem ČSSD Milošem Zemanem vedl také bývalý poslanec a pozdější policejní ředitel v Náchodě Milan Hruška, o němž Zeman v květnu 1993 veřejně prohlásil, že měl "s jistými obtížemi absolvoval sedm tříd základní školy". Podle rozsudku Městského soudu v Praze z října 1993 se Zeman měl Hruškovi omluvit a dát odškodnění ve výši 100 tisíc korun. Vrchní soud v Praze v květnu 1994 snížil peněžní satisfakci na 20 tisíc korun. Peníze zaplatil, ale dosud se Milanu Hruškovi neomluvil.

zdroj ČTK

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video