Donald Tusk

Donald Tusk | foto: Reuters

Tvrdý, nebo žádný brexit, vzkázal Tusk do Británie. Navážel se do Johnsona

  • 1107
Předseda Evropské rady Donald Tusk ve čtvrtek prohlásil, že Velká Británie si musí zvolit mezi setrváním v Evropské unii nebo takzvaným tvrdým brexitem. Jiná možnost nepřichází v úvahu. Reagoval na slova britského ministra zahraničí Borise Johnsona, který věří v dojednání výhodného přístupu na jednotný trh.

Johnson ve čtvrtek dopoledne sdělil, že Británie si může po brexitu vyjednat lepší obchodní dohodu s EU. Neupřesnil, co přesně tím myslí. „Dojednáme dohodu, která bude mít velkou hodnotu. Dokonce větší (než má doposud). Zajistíme si ty nejlepší možné podmínky pro obchod se zbožím i poskytováním služeb,“ uvedl Johnson na jednání komise poslanců.

Tusk na odpoledním summitu lídrů EU slova Johnsona rozporoval. Prohlásil, že je zbytečné spekulovat o měkkém brexitu, kdy by Británie zůstala na evropském trhu, píše The Guardian. „Jedinou možnou alternativou pro tvrdý brexit je žádný brexit. Bez ohledu na to, že nyní tomu nikdo nevěří,“ sdělil Tusk.

Roky jednání a skok do neznáma. Jaký je jízdní řád cesty Británie z EU?

Johnsona ve svém proslovu přímo nezmínil. Zavtipkoval na adresu jeho prohlášení, že Británie si ukousne svůj díl koláče.

Tusk kritizoval „politiky, kteří prosazují tuto koláčovou filozofii“. Myslí si, že přístupu na jednotný trh nemusí nic obětovat. „To je čirá iluze, že by si někdo mohl takto ukusovat z koláče EU. Každému, kdo tomu věří, doporučuji malý experiment. Kupte si koláč, snězte ho a pak se koukněte na tác, jestli tam ještě pořád je,“ dodal.

Slova předsedy Evropské rady nepotěší londýnskou City, která se potýkala s krátkodobým pádem libry v posledních dnech a vyhlíží aktivování článku 50 Lisabonské smlouvy. Premiérka Theresa Mayová ho hodlá spustit do konce března (více zde).

Ministři se vzájemně obviňují z nestability trhu. Ministr financí Philip Hammond tvrdí, že někteří jeho kolegové opomíjejí rizika brexitu. Na adresu Hammonda se naopak snesla kritika po sjezdu Konzervativní strany. Vystoupil zde s proslovem, kde varoval před „ekonomickou horskou dráhou“, která Británii čeká. Zastánce brexitu Johnson zůstává pozitivní. „Ti, kteří prosazovali tyto katastrofické scénáře, se mýlili. A nemají pravdu ani teď,“ míní.

Krušné časy

Zástupce ředitele proevropského think tanku Centre for European Reform Simon Tilford tvrdí, že krušné období teprve nastane. „Teď to byly takové líbánky. Ty jsou u konce. Je zřejmé, že z lidí ve vedení vlády pouze Philip Hammond cítí tíži celé situace,“ tvrdí.

Chceme, aby cizinci do Británie přicházeli i nadále, říká velvyslankyně

EU se podle Tuska bude snažit vést vyjednávání o brexitu v optimistickém duchu. Dodává, že Británie by však neměla dostat lepší podmínky, než kdyby zůstala v EU. Mayová odmítá termíny tvrdého a měkkého brexitu. Tvrdí, že o nich mluví pouze lidé, kteří nepochopili výsledky referenda.

Její proslov ze stranického sjezdu, na kterém slíbila větší ochranu hranic a snížení imigrace, však mnozí interpretují jinak (více o proslovu zde). Bez volného pohybu pro občany EU Británie na jednotném trhu zůstane jen těžko.

Celá kampaň za brexit podle Tuska naznačila, že Velká Británie touží po absolutní svobodě, zrušení zákonů EU, odmítnutí volného pohybu lidí a nechuti přispívat do společné evropské kasy.

„Takový přístup má následky. Pro pozici britské vlády i celý vyjednávací proces. To v podstatě znamená radikální oslabení vztahů s EU. Což je věc, kterou lze pojmenovat jako tvrdý brexit,“ myslí si Tusk.

Křišťálová Lupa 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video