Bývalý londýnský starosta Boris Johnson během televizní debaty (9.6.2016).

Bývalý londýnský starosta Boris Johnson během televizní debaty (9.6.2016). | foto: Matt FrostReuters

Členství v EU nás stojí 12 miliard týdně, přeli se Britové kvůli brexitu

  • 208
Další duel mezi stoupenci a odpůrci odchodu z Británie se odehrál ve čtvrtek večer, kdy se bývalý londýnský starosta Boris Johnson a skotská premiéra Nicola Sturgeonová vzájemně osočovali v televizní debatě. Diskuse se točila okolo ekonomiky a přistěhovalectví.

Johnson a jeho spojenkyně v debatě televizní stanice ITV obvinili příznivce zachování současného stavu, že jejich „ubohá“ kampaň je „založena na strachu“, ale vyhýbá se klíčovým otázkám.

Naopak Sturgeonová a její spojenkyně hovořily o „naprosto nehorázné lži“, o kterou se opírá kampaň přívrženců brexitu - že Británii stojí členství v unii 350 milionů liber týdně (asi 12 miliard Kč). Nepřihlíží však k dotacím z Bruselu, ani ke slevě, kterou pro britské příspěvky do unijního rozpočtu vyjednala premiérka Margaret Thatcherová.

Johnson v úvodní poznámce vybízel voliče k sebedůvěře a k tomu, aby Británie opět převzala kontrolu nad vlastními hranicemi, institucemi a záležitostmi. Jeho oponentka a současně stranická kolegyně, konzervativní poslankyně Amber Ruddová uvedla, že jako matka nechce riskovat, že odchodem Británie z EU ohrozí budoucnost svých dětí.

Britská volba

První otázka z publika se týkala přistěhovalectví. A zatímco stoupenci brexitu argumentovali zhoršujícím se přístupem k veřejným službám v důsledku migrace, stoupenci setrvání upozorňovali, že problém nemá jednoduché řešení. „Naše ekonomika utrpí, jestli vytáhneme padací most,“ varovala Sturgeonová před izolací ostrovů.

„Deset miliard liber ročně odchází do EU a nikdy je znovu neuvidíme,“ burcovala státní tajemnice ministerstva energetiky Andrea Leadsomová, která odchod Británie z EU podporuje.

Johnson zase varoval před zánikem pracovních míst v Británii v důsledku dalšího setrvání v EU, která se podle něj mění ve „Spojené státy evropské“. Sturgeonová odpověděla, že Británie je stejně nezávislá jako Francie či Německo a že cílem EU je „spolupracovat ku prospěchu všech“.

O odchodu či setrvání Británie budou voliči rozhodovat za dva týdny v referendu, které je naplánované na 23. června. Televizní debata skončila krátce před tím, než vypršela lhůta pro registraci voličů. Průzkumy veřejného mínění svědčí o velice těsném soupeření obou táborů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue