Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Skoti mohou mluvit do brexitu, rozhodl soud. Podle Mayové jde vše hladce

  • 96
Nejvyšší soud v Londýně rozhodl, že vlády Skotska a Walesu mají právo zasahovat do rozhodnutí o vystoupení Velké Británie z EU. Kvůli brexitu se mohou soudit a podle deníku The Independent se otevřela i teoretická šance na jeho vetování. Premiérka Theresa Mayová trvá na tom, že proces opuštění Unie začne na jaře.

Skotská první ministryně a zapálená odpůrkyně brexitu Nicola Sturgeonová v pátek podle listu The Independent dosáhla významného úspěchu.

Britská vláda nemá žádný plán brexitu, naznačuje únik dokumentů

Materiály ukazují na neochotu premiérky Theresy Mayové ke spolupráci s ostatními vládními představiteli i nedostatek administrativních pracovníků.

Nejvyšší soud ve Westminsteru dospěl k závěru, že vlády v Edinburghu a Cardiffu se na něj mohou v souvislosti s plánovaným opuštěním EU obracet s individuálními žalobami.

Skotům, jejichž drtivá většina v červnu hlasovala pro setrvání v osmadvacítce, se tak otevírá možnost vetovat brexit hlasováním ve svém parlamentu a následně u soudu požadovat, aby jejich rozhodnutí uznal.

Šance, že se jim tak podaří zvrátit vůli většiny hlasujících Britů, není velká. Aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy by však odpor Edinburghu mohl výrazně pozdržet.

Britská volba

Soud má rozhodnout i o roli parlamentu

Kabinet premiérky Theresy Mayové bude zřejmě muset jednat i s britským parlamentem. Přeje si to vrchní soud, který vládě spuštění brexitu bez souhlasu zákonodárců zakázal.

Velká část členů Dolní sněmovny by přitom ráda v EU zůstala (psali jsme o tom zde).

Kabinet se proti rozhodnutí vrchního soudu odvolal a čeká na 7. prosinec, kdy má spor definitivně ukončit Nejvyšší soud. Tedy právě ta instituce, která v pátek přiznala slovo Skotům a Velšanům.

Mayová: Brexit začne do března, vše jde podle plánu

Navzdory odporu Skotů, jejichž první ministryně v říjnu oznámila přípravu referenda o nezávislosti, složité situaci v parlamentu a aktuálním rozhodnutím soudů, je britská premiérka odhodlána brexit na jaře spustit.

„Práce postupuje podle plánu. Jsme připraveni aktivovat článek 50 před koncem nebo na konci března 2017,“ řekla Theresa Mayová během páteční návštěvy Berlína, kde jednala s kancléřkou Angelou Merkelovou, americkým prezidentem Barackem Obamou a dalšími státníky.

V okamžiku, kdy Velká Británie oficiálně požádá o vystoupení z EU, začne běžet dvouletá lhůta určená k vyjednání podmínek odchodu i budoucích vztahů mezi ostrovním královstvím a zbylými 27 státy. Představitelé Unie dali několikrát najevo, že dokud Londýn nespustí článek 50, nebudou s ním o brexitu jednat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue