Musíme bojovat proti nacionalistickým tendencím, vyzval Hollande státníky

  • 456
Představitelé Německa, Francie a Itálie v pondělí debatovali o budoucnosti Evropské unie. François Hollande na setkání zdůraznil nutnost boje proti nacionalistickým tendecím a potřebu ukázat jednotu. Matteo Renzi prohlásil, že Unie musí vyvinout větší úsilí k tomu, aby bránila příchodu nových migrantů a pomáhala potřebným.

Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a italský premiér Matteo Renzi se sešli na italském ostrově Ventonete, kde hledali impulzy pro Evropskou unii. Tou otřáslo červnové referendum, ve kterém Britové schválili odchod své země z této organizace.

Hostitel summitu Renzi zdůraznil, že Unie rozhodně není v koncích a že musí klást důraz na společnou obranu a bezpečnost, spolupráci tajných služeb a rovněž se aktivněji zaměřit na opatření vedoucí k ekonomickému růstu.

„Mnoho lidí si myslelo, že EU je v koncích kvůli brexitu. Není tomu tak. Chceme psát budoucnost,“ prohlásil Renzi na palubě letadlové lodi Garibaldi, kde měl s Hollandem a Merkelovou společnou tiskovou konferenci.

Kromě integračních cílů hovořil i o problémech způsobených masovým přílivem přistěhovalců na starý kontinent. EU podle něho musí vyvinout větší úsilí pro to, aby zabránila příchodu nových migrantů, a má pomáhat „těm, kteří to skutečně potřebují“.

Květiny pro zakladatele EU

Hollande na tiskové konferenci zdůraznil nutnost boje proti nacionalistickým tendencím v zemích EU a hovořil o potřebě ukázat jednotu. Také řekl, že EU potřebuje po referendu o brexitu čerstvý impulz. Položil důraz na hlubší integraci obrany.

Merkelová po setkání uvedla, že je potřeba více úsilí pro vnitřní a vnější bezpečnost Unie. Migraci musejí řešit členské státy společně.

Takzvaný brexit, pro který se Britové vyslovili v referendu, Renzi již dříve označil za politickou porážku a jasné znamení, že EU se musí reformovat. Pondělní schůzka se odehrála tři týdny před summitem EU 16. září v Bratislavě, který se bude rovněž týkat budoucího směřování Unie.

Třístranný summit byl uspořádán u západního pobřeží Itálie v Tyrhénském moři na ostrově Ventotene, který byl v minulosti využíván pro politické vyhnance. Všichni tři státníci zde položili květiny na hrob jednoho z otců zakladatelů EU, Itala Altiera Spinelliho.

Setkání tří „nemocností“

Renzi před setkáním deklaroval, že schůzka má ukázat „jednotu tří největších zemí Evropy, ale nevytvořit uzavřený klub“, jak píše web The Guardian. Podle nedělního vydání italského deníku Corriere della Sera to však není vrcholné setkání tří mocností, nýbrž tří „nemocností“.

List uvádí, že německá kancléřka Angela Merkelová řídí zemi oslabenou teroristickými útoky, francouzský prezident Françoise Hollande není schopen zvládnout bezradnost Francie po teroristických atentátech a slabá Itálie zatím nepřestala bojovat s bankovní krizí. Evropa podle listu potřebuje k záchraně sílu, která jí doposud chyběla.

Je to už podruhé od britského referenda o odchodu z EU, kdy se tři státníci setkávají. Poprvé se sešli na konci června.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video