David Cameron na setkání s voliči v Londýně (6. června 2016)

David Cameron na setkání s voliči v Londýně (6. června 2016) | foto: Reuters

V Británii končí registrace k referendu, odpůrci brexitu mírně vedou

  • 134
Už jen do úterní půlnoci se mohou Britové registrovat k hlasování v nadcházejícím referendu o setrvání své země v Evropské unii. Na rozdíl od pondělních průzkumů přičítají dvě aktuálně zveřejněné ankety mírný náskok odpůrcům brexitu, informovala agentura Reuters.

Průzkumy veřejného mínění ukazují velmi vyrovnaný poměr sil. Podle dvou v úterý zveřejněných anket vedou zastánci setrvání Británie v EU. Elektronický průzkum agentury YouGov pro deník The Times i telefonický průzkum agentury ORB pro The Daily Telegraph shodně přisuzují odpůrcům brexitu převahu jednoho procentního bodu.

Britská volba

Podle pondělního průzkumu zveřejněném ve francouzském listu Le Figaro by však pro brexit hlasovalo 43 procent dotázaných a pro setrvání v unii 41 procent. Také pondělní průměr šesti anket zveřejněných od konce května do počátku června ukázal převahu zastánců odchodu z evropského bloku. V předcházejících týdnech přitom měli malý, ale stabilní náskok zastánci členství v unii.

Nutnost registrovat se do úterní půlnoci místního času se netýká občanů, kteří se do voličských seznamů nechali zapsat již před loňskými parlamentními volbami či před květnovými místními volbami v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku. Výjimku tvoří pouze ti, kteří se od té doby přestěhovali. Pro registraci ke korespondenčnímu hlasování je možné se registrovat až do středečních 17:00 (18:00 SELČ).

Registrace na poslední chvíli

Podle serveru BBC zabere elektronická registrace zhruba pět minut. Kromě britských občanů starších 18 let mohou v nadcházejícím referendu volit i občané Irska a států Společenství národů (Commonwealth), kteří v Británii dlouhodobě žijí.

Při splnění těchto podmínek tak mohou o případném brexitu rozhodnout například i občané Austrálie, Indie, Kanady, Pákistánu či Kypru. Oprávněni hlasovat v referendu jsou i obyvatelé Gibraltaru (více zde). Celkem tak může svůj hlas pro či proti setrvání Británie v EU odevzdat až milion lidí, kteří nemají britské občanství.

Naopak Britové, kteří žijí v zahraničí déle než 15 let a po tuto dobu se neregistrovali k žádným volbám, hlasovat moci nebudou. Na konci května to potvrdil i nejvyšší soud, na nějž se obrátili 94letý veterán druhé světové války Harry Shindler, který žije v Itálii, a právnička žijící v Bruselu Jacquelyn MacLennanová. O budoucnosti Británie tak nebudou moci rozhodovat více než dva miliony Britů žijících dlouhodobě v zahraničí.

Za poslední tři týdny se k hlasování elektronicky registrovalo asi 1,3 milionu lidí. Více než polovina z nich bylo podle BBC mladší 34 let. Vzhledem k mediální pozornosti, která se v Británii upírá k dnešnímu konci registrace, se dá čekat, že formuláře během úterý vyplní rekordní počet lidí.

„Tohle je opravdu vaše poslední šance,“ uvedla předsedkyně volební komise Jenny Watsonová. „Pokud už jste se neregistrovali, musíte to udělat do 7. června, nebo se nebudete moci účastnit tohoto historického referenda,“ dodala ve své výzvě.

Kampaň na sociálních sítích a televizní debata

Na poslední den možnosti registrace své kontakty upozornila i řada uživatelů sociální sítě Twitter hashtagem #EURefReady.

O výhodách členství Británie v Evropské unii bude v úterý ve vysílání televize ITV Brity přesvědčovat sám premiér David Cameron, na nevýhody zřejmě následně upozorní další host, předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.

Podívejte se na vývoj průzkumů k referendu o vystoupení Británie z EU

Cameron před debatou napadl některé své oponenty, kteří podporují brexit. Na úterní neplánované tiskové konferenci v Londýně na dotaz novináře, zda se obává, že by mohl v referendu prohrát, uvedl: „Vůbec ne. Co mi dělá starosti a co mě znepokojuje je fakt, že se lidem říkají věci, které nejsou pravdivé.“

Cameron se snažil postupně vyvrátit několik tvrzení svých oponentů. Například podle něj není pravda, že by se Británie jako země, která není členem eurozóny, musela podílet na budoucích záchranných programech.

Britové budou o budoucnosti své země rozhodovat 23. června. Referendum slíbil uspořádat Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, které jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli (více zde). V únoru Cameron dohodl v Bruselu reformu vztahů Británie a EU (více zde).

9. května 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video