Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Občany EU v Británii čekají změny. Kvůli brexitu projdou novou registrací

  • 36
Britská vláda představila plán, jak bude po brexitu přistupovat k cizincům ze zemí EU. Kdo v zemi žije alespoň pět let, nemusí se obávat vyhoštění. Ostatní však čeká nová administrativa. Všichni bez ohledu na délku pobytu si navíc budou muset vyřídit novou registraci. Britská velvyslankyně v Česku Jan Thompsonová však ubezpečuje, že každý dostane šanci na legální pobyt.

Evropská unie trvá na zachování stejné úrovně ochrany pro obyvatele členských zemí, kteří do Británie přicestovali do data formálního vystoupení z EU. V rámci takového postupu by obyvatelé některé ze členských zemí, který žije v Británii alespoň pět let, mohl požádat o „status usedlíka“ a následně i britské občanství. S tím v podstatě souhlasí i premiérka Theresa Mayová.

Cesta k brexitu

„Chci zcela ujistit lidi, že podle vládního návrhu žádný občan EU, který nyní legálně žije ve Spojeném království, nebude muset Británii opustit. Chceme, abyste zůstali,“ prohlásila premiérka.

Její plán počítá s tím, že tito lidé by i po brexitu měli stejná práva jako dosud, například pokud jde o studium, práci, lékařskou péči a přístup k veřejným fondům.

„Jde o férový a vyvážený návrh podmínek pro české občany a ostatní členy EU,“ uvedla na středeční tiskové konferenci britská velvyslankyně Jan Thompsonová. „Ceníme si přínosu Čechů v Británii, většina přispívá společnosti. Chceme si být jisti, že budou moci zůstat,“ dodala.

Ze hry nejsou ani lidé, kteří nesplňují pětiletou podmínku pobytu. I ti budou moct v zemi zůstat, po uplynutí pěti let dostanou možnost požádat o status usedlíka, který bude mít všechna výše zmíněná práva. V přechodném období musí zažádat o povolení k dočasnému pobytu.

Klíčové datum a unijní soud

Otázkou nyní zůstává, od jakého data vejdou tato pravidla v platnost. Unie bere jako hraniční termín 29. březen 2019, kdy by Británie měla definitivně opustit EU. Londýn zatím termín nestanovil. Ve hře je však také varianta, že roky strávené v Británii se budou počítat už k 29. březnu letošního roku, kdy Westminster aktivoval Článek 50 Lisabonské smlouvy.

28.června 2017 v 13:39, příspěvek archivován: 28.června 2017 v 13:41

@JanThompsonFCO Ve středu představila plány na ochranu práv cizinců po #brexit. Týkat se budou i 50 tisic Čechů v UK. https://t.co/sIvOta9enh

Taková varianta by však byla velmi problematická, protože občané zemí EU by měli mít zajištěná práva až do definitivního brexitu v roce 2019. Kdo do země přijde po stanoveném termínu, bude moci žádat o dočasný pobyt. Nedostane ovšem záruku, že se časem změní na trvalý.

Britská vláda by ráda s Bruselem v tomto ohledu uzavřela reciproční dohodu. Požaduje tedy, aby stejný přístup, který vláda nabízí třem milionům občanů EU v Británii, zajistila také u ostatních evropských zemí vůči asi milionu britských občanů žijících v rámci EU.

Jedním z největších otazníků však zůstává, jaká instituce bude rozhodovat ve sporech týkajících se práv občanů. Podle Mayové by měly otázky práv evropských občanů v Británii řešit britské soudy, píše server Politico. Ostatní země Unie by ale chtěly vyjednat, aby o takových případech nadále rozhodoval unijní soud.

Podle televizní stanice Sky News britská vláda připravuje vznik nové instituce, která by měla být kompromisem pro rozhodování o právech cizinců v EU (kompletní dokument britské vlády k právům občanů EU v Británii najdete zde).

Skotové si projdou brexitem, hlasování o nezávislosti se odkládá

Podle velvyslankyně Thompsonové nejsou dosavadní představy o právech občanů EU v Británii podle Londýna a Bruselu výrazně rozdílné.

„Přesný termín schválení dohody o právech občanů zatím nemáme, měli bychom však mít hotovo do konce letošního roku,“ sdělila. Ubezpečila, že cílem není vyhošťování lidí. „Každý bude mít možnost, jak v Británii legálně zůstat,“ ubezpečila. Pochopitelně hovoří o občanech EU, kteří jsou nyní v Británii legálně.

Češi žijící v Británii podle ní zatím nemusejí podnikat žádné kroky. Velvyslankyně radí vyčkat, až bude dohoda schválená a bude jasný konkrétní postup pro zajištění dočasného pobytu či „statusu usedlíka“.

Vlažné přijetí plánů Westminsteru

Dosud představené plány Westminsteru se však zatím nesetkaly s příliš pozitivním přijetím. Vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier uvedl, že plán je málo ambiciózní, nejasný a záruky jsou nedostatečné. Unie podle něj chce pro své občany stejná práva, jaká jim zajišťuje unijní legislativa. Mayovou kritizovala také labouristická opozice.

Rok od referenda o brexitu. Poctivé lidi nevyhostí, míní Češi v Londýně

Zklamaní jsou rovněž občané EU žijící v Británii. Všichni cizinci si budou muset vyřídit novou registraci. Vládní plány slibují, že celý proces bude výhradně elektronický. Není jasné, zda cizinci obdrží fyzickou identifikační kartu, nebo se bude jednat pouze o záznam v registru, píše The Guardian. Týká se to asi tří milionů lidí.

Další starosti brexit přinese i těm, kteří si o trvalý pobyt zažádali po loňském referendu. Podle vládních dokumentů budou muset o něj žádat znovu. Jedná se o asi 150 tisíc lidí.

Zástupci organizací hájících zájmy občanů EU v Británii a zástupci Britů žijících v jiných zemích EU se po oznámení plánu premiérky Mayové setkali s náměstkem ministra zahraničí Robinem Walkerem a náměstkem ministryně vnitra Brandonem Lewisem. Nabídka vlády podle nich výrazně zaostává za návrhem, který dala na stůl před dvěma týdny Evropská unie ohledně ochrany práv Britů v EU.

Práva občanů EU v bodech

1. Jaké budou požadavky na občany EU, kteří chtějí zůstat v Británii?

- Občanům EU, kteří budou v Británii žít nepřetržitě pět let, umožní neomezený pobyt získání takzvaného "statusu usedlíka". To znamená, že tito občané budou moci v zemi žít a budou moci požádat o britské občanství.

- Občané EU, kteří do země přijeli před zatím nestanoveným datem, ale nestrávili tu dosud pět let, budou moci získat status usedlíka až po uplynutí pětileté lhůty. Mezi tím musí zažádat o dočasné povolení k pobytu.

- Občané EU, kteří do Británie dorazí po zatím nestanoveném datu, budou moci zažádat o povolení k setrvání v zemi poté, co Británie vystoupí z EU, na základě budoucích imigračních opatření pro občany EU.

2. Co musí občané EU udělat teď?

- Zatím nic. Británie zůstane členem EU do března 2019 a do té doby nenastane žádná změna v právech a statusu občanů EU v Británii.

3. Co musejí občané EU udělat, až Británie opustí EU?

- Všichni občané EU a jejich rodiny budou muset požádat o povolení k pobytu nezávisle na datu jejich příchodu do Británie. Tento krok bude právně vyžadován a občanům EU zajistí povolení dál legálně žít a pracovat v Británii. Nicméně lhůta, ve které tak budou muset učinit, bude dostatečně dlouhá, až do dvou let.

4. Budou britským občanům v EU poskytnuty stejné záruky?

- Jednání s EU právě probíhají a britská vláda očekává, že EU a její členské státy poskytnou stejné záruky britským občanům žijícím v Evropě.

5. Jak na tom budou Irové?

- Práva Britů v Irsku a Irů v Británii jsou zakotvena v Irském zákonu z roku 1949 a návrhy v tomto programu se jich nijak netýkají. Ustanovení mezi oběma zeměmi jsou staršího data, než je jejich členství v EU.

- Z toho vyplývá, že Irové nebudou muset žádat o status usedlíka, aby ochránili svá práva.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue