Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Dohoda o brexitu může být hotová v říjnu 2018, oznámila Evropská komise

  • 11
Dohoda mezi Evropskou unií a Británií by mohla být hotova v říjnu 2018 v případě, že Londýn skutečně svůj záměr z bloku vystoupit oznámí do konce března příštího roku. Novinářům to na své první tiskové konferenci řekl někdejší eurokomisař Michel Barnier, který je šéfem vyjednávacího týmu Evropské komise.

EU je podle Barniera připravena na formální britské oznámení podle článku 50 Lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí. Času podle něj nebude mnoho a na reálné jednání bude méně prostoru než smlouvou předpokládané dva roky.

Cesta k brexitu

Barnier v této souvislosti zmínil „15 až 18 měsíců“. Připomněl totiž, že na začátku onoho dvouletého období bude muset summit EU určit rámec pro budoucí jednání. Na konci bude muset dohodu schválit europarlament, členské země EU i britská strana tak, aby celá ratifikace mohla skončit dva roky po oznámení, tedy v březnu 2019. Je to těsně před příštími volbami do Evropského parlamentu. „Jsme připraveni. Zachovejme klid a jednejme,“ prohlásil Barnier.

Britové koncem června rozhodli v referendu o odchodu země z EU. Znamenalo to konec vlády premiéra Davida Camerona. Jeho nástupkyně Theresa Mayová odolala přání ostatních zemí EU, aby formální vyjednávání o odchodu své země spustila co nejdříve. Oznámila, že Londýn se potřebuje připravit a že článek 50 aktivuje do konce března příštího roku. Evropská unie s Brity o takzvaném brexitu odmítá před tímto krokem vyjednávat.

Barnier v této souvislosti připomněl, že podle tohoto článku se bude vyjednávat jen o odchodu Britů z unie. Pokud půjde o další podobu partnerství Británie s ostatními zeměmi EU je na Londýnu, aby dal najevo, jak si další vzájemné vztahy představuje, míní vyjednávač komise. Teprve pak bude moci reagovat ostatních 27 vlád a parlamentů.

Barnier v této souvislosti nevyloučil ani určitou podobu dočasné či přechodné dohody, která by jen připravila půdu pro definitivní novou formu vzájemných vztahů.

Příprava na článek 50

Připomněl totiž, že dohoda o budoucí podobě vztahů bude mít jinou právní podobu než stávající vztahy zemí unie s Británií, neboť půjde o dohodu se třetí zemí.

Nový zákon?

Vláda britské premiérky Theresy Mayové bude muset předložit parlamentu návrh nového zákona, pokud nejvyšší soud nepodpoří její požadavek, aby mohla zahájit proces vystoupení Británie z Evropské unie bez souhlasu zákonodárců. Před nejvyšším soudem v Londýně to řekl jeden z právníků vlády.

"Nebude to vyžadovat jen zapojení parlamentu, ale v první řadě zákon. Důvodem je to, že od vás se žádá, abyste prohlásili za nezákonné uplatnění výsadního práva aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy coby první krok celého procesu (brexitu)," řekl 11 členům nejvyššího soudu právník James Eadie, jehož citovala agentura Reuters.

„Legálně vzato to nemůže být dojednáváno zároveň. A dá se očekávat, že to, jaká bude představa o budoucích vzájemných vztazích, možná ukáže na užitečnost velmi omezeného přechodného období. A může to mít i vliv na samotná vyjednávání o odchodu,“ upozornil Barnier.

Někdejší eurokomisař pro vnitřní trh a služby novinářům řekl, že v minulých dvou měsících se na jednání připravoval, naslouchal prý členským zemím i zástupcům europarlamentu.

Barnier už navštívil 18 členských zemí EU a „turné“ po hlavních městech chce mít hotové do konce ledna.

Barnierův tým bude čítat tři desítky lidí, kteří budou podporování aparátem Evropské komise, počítá také s pomocí Evropské centrální banky, Evropské investiční banky, Europolu a Evropského soudního dvora.

Tvrdá slova Merkelové

Británie nebude mít přístup na společný evropský trh, pokud se nezaváže dodržovat čtyři základní svobody pohybu uvnitř Evropské unie. Spolustraníkům to v úterý na sjezdu Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Essenu řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

„Nedopustíme žádné vybírání si třešniček z dortu,“ prohlásila Merkelová za potlesku delegátů sjezdu. „Čtyři základní svobody musí být zajištěny - svoboda pohybu lidí, zboží, služeb a finančních produktů. Bez nich nebude přístup ke společnému trhu,“ poznamenala dále dvaašedesátiletá politička.

Británie se v červnovém referendu rozhodla osmadvacítku opustit. Někteří tamní politici vyjadřují přesvědčení, že bude možné zapojit se do společného evropského trhu i bez dodržování čtyř základních svobod pohybu. Jde jim přitom zejména o volný pohyb osob. Šéfka vlády nejsilnější evropské země to ale opakovaně odmítla.

Merkelová také vyjádřila přesvědčení, že je nutné, aby Evropská unie ze současné krize nevyšla slabší, než byla na jejím začátku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video