Za kampaní, která vzbudila rozruch v britských médiích, stojí organizace...

Za kampaní, která vzbudila rozruch v britských médiích, stojí organizace Operation Black Vote. | foto: Operation Black Vote

Hlas imigranta vyváží extremistu. Kampaň k brexitu naštvala odpůrce EU

  • 713
Kampaň k referendu ohledně vystoupení Velké Británie vzbudila další kontroverzi. Jedna z aktivistických skupin zveřejnila plakát, na kterém vystupuje indická přistěhovalkyně a pravicový extremista. Cílem kampaně je podpořit volební rovnoprávnost a přinutit k hlasování i menšiny a přistěhovalce.

Za kampaní, která vzbudila rozruch v britských médiích, stojí organizace Operation Black Vote, která dlouhodobě podporuje občany menšinových etnik, aby se více zapojovali do politického dění ve Velké Británii. V rámci nejnovější kampaně k blížícímu se referendu představila originální plakát, který navrhlo studio Saatchi & Saatchi.

Britská volba

Středobodem plakátu je houpačka. Na jednom konci sedí rozzuřený extremista, který divoce gestikuluje na ženu indického původu sedící na druhém konci.

Drobná žena však dokáže nasvaleného muže i přes jeho agresivitu vyvážit. Scénu doplňuje slogan „Hlas je hlas“ a evokuje tak rovnoprávnost voličů. Kampaň přišla v době, kdy Britům zbývá jen několik dní k registraci do referenda, které se odehraje 23. června.

Na ochránce lidských práv a rovnoprávnosti plakát jistě zapůsobil pozitivně.

Stoupenci kampaně za vystoupení Británie z EU však již takovou radost nemají. Lídr euroskeptické strany UKIP Nigel Farage plakát označil za „nechutný příklad sektářské politiky“. Aktivisty z Operation Black Vote obvinil z toho, že se „snaží rozdělit společnost“, píše server The Guardian.

„Já sám se snažím povzbudit lidi ze všech možných komunit, aby se zapojili do budování naší demokracie. Obávám se ale, že tenhle plakát je jen opravdu velkým nedorozuměním,“ dodal Farage.

Zpráva o stavu demokracie

Ředitel Operation Black Vote Simon Woolley ke kampani uvedl: „Asi nejlepší věc na demokracii je, že žádný hlas nemá větší váhu. Hlas je prostě jen a pouze hlasem. Měli bychom ukázat i minoritám, které se stále nezaregistrovaly k hlasování, že na jejich hlasu záleží. Tito potenciální voliči by mohli rozhodnout o tom, zda zůstaneme či vystoupíme z EU. Tedy o jedné z největších otázek za posledních třicet let.“

Výkonný ředitel společnost Saatchi & Saatchi Magnus Djaba kampaň vidí jen jako určitou formu zprávy o stavu demokracie a rasovou otázku by v ní podle svých slov nehledal.

Operation Black Vote plánuje v následujících dnech mimo plakátové kampaně také setkání s potenciálními voliči z minorit a celé řady etnických skupin žijících ve Velké Británii.

Polibek zastánců brexitu

Proevropští britští aktivisté čas od času sáhnou také k úsměvným formám boje za setrvání v EU. Malba na budově v Bristolu na jihozápadě Anglie, odkud mimo jiné pochází i slavný streetartový umělec Banksy, vznikla na zakázku skupiny We Are Europe a vyobrazuje vášnivý polibek republikánského kandidáta na úřad amerického prezidenta Donalda Trumpa a bývalého konzervativního starosty Londýna Borise Johnsona, píše server Politico.

„Lidé se na ten obrázek musejí podívat a zamyslet se: Je tohle ta budoucnost, kterou chci?“ řekla mluvčí skupiny We Are Europe Harriet Kingabyová. Téměř pět metrů dlouhou malbu doprovází výzva, aby se lidé zaregistrovali k hlasování v referendu, což je možné učinit ještě do 7. června.

24.května 2016 v 21:43, příspěvek archivován: 26.května 2016 v 11:16

Kiss of death? Donald Trump and former London Mayor Boris Johnson appear in 15-ft mural. https://t.co/uTmffEo1ej pic.twitter.com/sHwRMv4zen

Malba odkazuje na slavný snímek polibku sovětského politika Leonida Brežněva a vůdce Německé demokratické republiky Ericha Honeckera z roku 1979, jehož umělecké ztvárnění na sobě nesou například i pozůstatky berlínské zdi (na obrázek se můžete podívat zde).

Právě bývalý starosta britské metropole Johnson je jedním z nejvýznamnějších zastánců odchodu své země z evropského bloku (více o jeho kampani zde). Kandidát na křeslo v Bílém domě Trump zase před časem uvedl, že by Británii bylo lépe, kdyby EU opustila. „Není to z mé strany doporučení, jen pocit,“ dodal tehdy.

Čistá migrace do Británie roste

Další debatu obou táborů podle všeho vyvolá v souvislosti s referendem také nově zveřejněná data britského statistického úřadu ONS. Čistá migrace do Británie, tedy rozdíl mezi počtem nově příchozích a odchozích cizinců, se totiž loni oproti roku 2014 zvýšila o 20 000 na 333 000 lidí.

O 10 000 ve srovnání s předloňským rokem vzrostl také počet migrantů ze zemí Evropské unie: po odečtení migrantů, kteří zemi opustili, jich loni přibylo 184 000.

Britský premiér David Cameron, který je vůdčí osobností kampaně za setrvání v EU, přitom v roce 2010 slíbil, že sníží čistou migraci do Británie na 100 000 lidí ročně. Slib se mu však dodržet nepodařilo, zčásti právě kvůli občanům Evropské unie, kteří do ostrovní země přišli díky možnosti volného pohybu osob v rámci evropského bloku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video