Průmyslový komplex Sellafield na zpracování vyhořelého jaderného paliva v...

Průmyslový komplex Sellafield na zpracování vyhořelého jaderného paliva v Cumbrii na severozápadě Anglie | foto: Profimedia.cz

Britové požadují dohodu o jaderné spolupráci. Jinak vrátí radioaktivní odpad

  • 16
Britští vyjednavači hrozí zástupcům Evropské unie, že vrátí desítky tun vyhořelého jaderného paliva do zemí původu, pokud nebude uzavřena dohoda o jaderné spolupráci. Ta má nahradit společnou jadernou regulaci v rámci Euratomu, který Británie opustí spolu s vystoupením z Unie v březnu 2019.

Spojené království nyní skladuje asi 126 tun radioaktivního materiálu pocházejícího především z Německa, Itálie nebo Švédska, upozorňuje The Guardian. Vyhořelé palivo je určeno k dalšímu zpracování – v přepracovacích závodech Sellafield se z něj už od 70. let získává plutonium a uran pro opětovné použití v reaktorech.

Euratom

Evropské společenství pro atomovou energii vzniklo v roce 1957 na základě Římských smluv. Zakládajícími zeměmi byly Francie, Západní Německo, Itálie, Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. Euratom je plně integrován do Evropské unie. Mimo jiné má přispívat k růstu jaderného průmyslu, utužovat spolupráci ve výzkumu a vývoji a vytvářet společný jaderný trh.

Británie, která je členem Euratomu od roku 1957, letos v lednu oznámila, že ze společenství vystoupí spolu s odchodem z EU. Začalo se proto hovořit o potřebě zajistit pokračující spolupráci v oblasti jaderného průmyslu novými dohodami.

Jednání o dohodě však zatím váznou, hlavně kvůli podmínce Unie, že společná regulace vyžaduje, aby se Britové podřídili jurisdikci Soudního dvora Evropské unie. Pro premiérku Theresu Mayovou se však jedná o nepřijatelný požadavek.

Britští zástupci nyní varují, že by lodě plné radioaktivního odpadu mohly skončit třeba v přístavu v Antverpách, pokud nebude nalezen kompromis a vyjednána nová dohoda o jaderné spolupráci.

Podle vyjednavačů z Bruselu se však jedná jen o chabě maskované výhrůžky, jež mají přinutit protistranu k ústupkům. Také odborníci z oboru hledají ve vyjádření britských zástupců taktiku, jak rozhýbat vyjednávání o podobě dohody, která se zasekla na mrtvém bodě.

Britská sněmovní komise pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii přitom v květnu varovala, že předčasné ukončení spolupráce může ohrozit dodávky energie, a navrhla jako možné řešení odložení odchodu z Euratomu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video